Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczący się w Bydgoszczy niewidomy 13-latek oczarował talentem internautów i muzyka Gromee'go

Małgorzata Pieczyńska
Niewidomy Igor Sobierajski, uczeń klasy VI ośrodka Braille'a w Bydgoszczy i zarazem bydgoskiej szkoły muzycznej ma niezwykły talent muzyczny.
Niewidomy Igor Sobierajski, uczeń klasy VI ośrodka Braille'a w Bydgoszczy i zarazem bydgoskiej szkoły muzycznej ma niezwykły talent muzyczny. Arkadiusz Wojtasiewicz
Ma 13 lat i talent do gry na pianinie. Niewidomy Igor Sobierajski, uczeń ośrodka Braille'a i zarazem bydgoskiej szkoły muzycznej, wykonaniem przeboju „Light Me Up” Gromee’go chwycił za serce nie tylko znanego artystę, ale i ogromną rzeszę internautów.

O Igorze Sobiejarskim, niewidomy 13-latku, który uczęszcza do klasy VI w bydgoskim ośrodku Braille’a oraz uczniu bydgoskiej szkoły muzycznej, zrobiło się głośno, gdy w minioną sobotę wystąpił w programie Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszyli mu rodzice i jego idol - remikser, DJ i zarazem producent muzyczny Gromee. Artysta, którego utwór „Light Me Up” wykonał na pianinie i zamieścił na Youtube Igor, ufundował mu profesjonalne pianino elektroniczne. - Film z nagraniem Igora dostałem od moich fanów - mówił w programie Gromee. - Słuchałem go wielokrotnie i popłynęły mi łzy. Tu nie chodzi o ten utwór, lecz o tak jak młody człowiek ma piękny świat i pasję do muzyki. Miałem gęsią skórkę, gdy słuchałem jak gra.

Zobacz: Igor Sobierajski w Dzień Dobry TVN (źródło: TVN/x-news)

Wzruszające spotkanie z idolem

Wizyta Gromee’go i prezent od muzyka były niespodzianką dla Igora. - Nie wiedziałem, co powiedzieć. Byłem w szoku - mówił nam we wtorek Igor, którego odwiedziliśmy w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. - Keyboard wypróbowałem zaraz po powrocie z Warszawy. Jest super. Nagrałem nawet utwór z dedykacją dla Gromee’go, żeby mu podziękować. Pierwszy raz występowałem w telewizji i jestem trochę oszołomiony tym, co się teraz wokół mnie dzieje. Nie czuję się gwiazdą. Koledzy i koleżanki gratulowali mi, a ja musiałem zdać im szczegółową relację z pobytu w telewizji i spotkania z Gromee.

Igor przyznaje, że przebój Gromee’go słyszał wiele razy w radio i na Youtube. - Spodobał mi się i go nagrałem - wyjaśnia rezolutny 13-latek. - Gdy jakieś 10 miesięcy temu zaczynałem moją przygodę w internecie, miałem mało odsłon. Teraz na moim kanale "igi YT" jest prawie 28 tys. subskrypcji.

W przyszłości chciałby zostać pianistą, ale też DJ-em. - To dlatego, że bardzo lubię bawić się dźwiękami - mówi Igor. - Gram też w szachy. Niebawem, 23 czerwca jadę razem z kolegami na turniej. Moją pasją jest też krótkofalarstwo. Uwielbiam rozmawiać przez radiostację.

Nauczyciele wskazali drogę

Talent Igora szybko dostrzegli nauczyciele z ośrodka Braille’a. - Już jego pierwsza wychowawczyni Anna Krogulska namawiała mnie i męża, abyśmy posłali go do szkoły muzycznej - mówi pani Marzena, mama Igora. - Miałam obawy, czy to nie będzie zbyt duże obciążenie dla syna, czy podoła.

Ale stało się. W szkole muzycznej w Bydgoszczy Igor trafił pod skrzydła wspaniałego nauczyciela Jana Rogalskiego, który szlifuje ten diament.

- Pan Jan twierdzi, że syn ma słuch absolutny. Nie byłoby tych sukcesów, gdyby właśnie nie pan Jan i nauczyciele z ośrodka Braille’a, którzy wskazali nam drogę - podkreśla pani Marzena. -

Igor był wcześniakiem. Przyszedł na świat w 28. tygodniu ciąży. - Ważył zaledwie 1250 gramów - mówi jego mama. - Długo nie siedział i nie chodził. Nie widzi od urodzenia. Miał spastyczne rączki, więc daliśmy mu po starszym bracie małe pianinko, aby ćwiczył paluszki. To miała być dla niego forma rehabilitacji. Nie przypuszczaliśmy, że zrodzi się z tego taka pasja do muzyki.

Igor ma troje rodzeństwa. - Wszyscy są dorośli. Jego najstarszy brat ma 31 lat, drugi brat 30 lat, a siostra 27 lat. Wszyscy wspieramy Igora w rozwijaniu jego talentu. Już w wieku czterech lat grał kolędy na pianinie. Pochodzimy z małej miejscowości koło Rypina i tam też jeszcze do niedawna występował w kościele podczas mszy świętych dla dzieci. Ale musiał zrezygnować, wiązało się to z próbami także w soboty. Uznaliśmy z mężem, że to już byłoby za dużo obowiązków jak dla chłopca w tym wieku. Igor wie, że najważniejsza jest nauka. Dotychczasowe świadectwa miał wszystkie z paskiem.

- W tym roku też będzie z paskiem - podkreśla Igor.

Duma szkoły

Utalentowanym uczniem szczyci się też ośrodek Braille'a. - Jesteśmy z niego dumni - mówi Beata Cieślińska, wicedyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. - Oglądaliśmy jego występ w telewizji i trzymaliśmy za niego kciuki. Cieszymy się, że nasi nauczyciele wypatrzyli ten talent i zrobili wszystko, by się pięknie rozwinął.

Już w najbliższy weekend będzie można posłuchać Igora i jego kolegów z ośrodka Braille'a na żywo. Okazją będzie festyn, który odbędzie się przy parafii św. Marka w Fordonie z okazji Salezjańskich Dni Młodości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo