Stanisław Olczyk, Sylwester Niebudek i Krzysztof Wolsztyński - to nazwiska, które pięknie zapisały się w historii polskiej lekkoatletyki i Samochodówki. Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy miał wielkie szczęście, bo to właśnie tu przez wiele lat pracowali oni jako nauczyciele wychowania fizycznego oraz jako trenerzy w klubie Zawisza, z którym szkoła współpracowała w zakresie naboru do sekcji sportowych.
- Wyniki sportowe byłych już uczniów szkoły są niekwestionowaną zasługą Stanisława Olczyka - mówi Janusz Tomas, dyrektor bydgoskiej Samochodówki. - Przez lata wychował i wytrenował wiele pokoleń lekkoatletów, mistrzów Polski i Europy oraz uczestników igrzysk olimpijskich. Dla młodzieży, która obecnie się u nas uczy, ten wspaniały trener i nauczyciel jest wzorem do naśladowania.
Znani absolwenci opowiedzieli uczniom, jak łączyli treningi z nauką
W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział nie tylko znani byli nauczyciele tej szkoły, ale także jej absolwenci, którzy tworzyli przed laty lekkoatletyczną potęgę na sportowej mapie polskich szkół. Warto przypomnieć, że Samochodówka aż pięć razy wygrywała drużynowe mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce szkół średnich.
I tak obecna młodzież ZSS miała wyjątkową okazję spotkać się osobiście z: Arturem Kohutkiem, Piotrem Piekarskim, Wiesławem Perszke, Leszkiem Śliwą, Wiesławem Pałczyńskim. Obecni byli też Bartosz Ozdarski, Edward Banach, Bartosz Sobowiec i Stanisław Juszczak.
Spotkanie poprowadził Robert Michniewski, mistrz Polski seniorów w trójskoku z 2003 r. i zarazem nauczyciel ZSS w Bydgoszczy.
- Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia od dawna. Cieszymy się, że udało się to wszystko zgrać i w jednym czasie mogliśmy gościć w naszej szkole tylu wspaniałych trenerów i sportowców - mówi Robert Michniewski. - Nasi goście podzielili się z uczniami wspomnieniami związanymi z Samochodówką. Byli zawodnicy opowiedzieli też, jak udało im się połączyć treningi z nauką.

Okiem Kielara odc. 14
Szkoła postanowiła uhonorować swoich wyjątkowych gości.
- Wręczyliśmy im statuetki "Sportowa Osobowość Samochodówki" oraz gadżety związane z naszą szkołą - mówi Janusz Tomas, dyrektor ZSS. - W ten sposób chcieliśmy ich docenić i podziękować za to, że rozsławiali w tak piękny sposób naszą szkołę.
Jubileusz z pełną pompą. Będzie gala, przejazd zabytkowych pojazdów i piknik
Tymczasem do jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół Samochodowych pozostał miesiąc. Wielka gala jubileuszowa odbędzie się 25 maja o godz. 11 w Filharmonii Pomorskiej.
- Przygotowania idą pełną parą - mówi Janusz Tomas. - Na galę zarejestrowało się już ponad 320 absolwentów. Zapisy trwają do końca miesiąca. Po uroczystości w filharmonii planowany jest przejazd zabytkowych aut, motocykli i autobusów ulicami Bydgoszczy do siedziby szkoły. Mamy już wszystkie wymagane zgody na jego organizację.
25 maja od godz. 13.30 na terenie Zespołu Szkół Samochodowych odbędzie się także piknik motoryzacyjny podczas, którego zaprezentowane zostaną stare i nowe pojazdy oraz motocykle.
Z okazji jubileuszu powstało, m.in., okolicznościowe wydawnictwo poświęcone szkole. Poza tym z inicjatywy dyrektora Janusza Tomasa stworzony został Hymn Samochodówki. Tekst napisał Andrzej Krzysztof Torbus z Krakowa, a o oprawę muzyczną zadbał utalentowany absolwent ZSS - Kris Forbot. Refren hymnu brzmi: "Nasza bydgoska Samochodówka wśród szkół branżowych ścisła czołówka. Znana jest w kraju i Europie, od lat już wielu ciągle na topie".