- Tu nie wystarczy umieć śpiewać, potrzebna jest jeszcze ekspresja - zastrzega Luiza Kubowicz-Dorosz, która od 19 lat, co rok, z ramienia bydgoskiego Pałacu Młodzieży organizuje Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej.
Miejscem przesłuchań tegorocznej edycji festiwalu będzie gościnny Salon Hoffman KPCK (plac Kościeleckich 6, wstęp wolny), w którym już w sobotę o godz. 15 rozpoczną się konkursowe występy przed jury na czele z Romanem Kołakowskim - kompozytorem, poetą, piosenkarzem, gitarzystą i tłumaczem, a także reżyserem widowisk. Przy ocenie występów będą brane pod uwagę: dobór repertuaru, walory głosowe, ale przede wszystkim oryginalność interpretacji.
O finał powalczy 25 młodych (16-27 lat) wykonawców z Warszawy, Gdańska, Szczecina, Białegostoku, Chodzieży, Bydgoszczy oraz miast z regionu Grudziądza, Ciechocinka, Aleksandrowa Kujawskiego. Młodzież, mierząc się z piosenką aktorską, prezentuje się w dwóch utworach Agnieszki Osieckiej, Włodzimierza Wysockiego, Jonasza Kofty, Jacka Kaczmarskiego, Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory.
Niezależnie od werdyktu wszyscy uczestnicy festiwalu w niedzielne południe wezmą udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Romana Kołakowskiego. Natomiast wieczorem - o 18.00 - na scenie „Adrii” odbędzie się uroczysty koncert finałowy XIX Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej, który zawsze jest ciekawym widowiskiem, okraszonym również tańcem, w finale z autorskim recitalem gościa specjalnego festiwalu - w tym roku będzie to „Emilian Kamiński. Pół Żartem Pół Serio”. Wszechstronny aktor zaprezentuje zarówno zabawne skecze, jak i piosenki, które skłonią do refleksji na bardzo aktualne tematy.
O bilety na galę w cenie 15 zł/os. należy pytać w Gimnazjum nr 27 (ul. Kruszwicka 2) i Gimnazjum nr 16 (ul. Bohaterów Kragujewca 10).
Spod Ekranu - zobacz nasz program wideo.
Warto dodać, że Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej, od lat organizowany przez Pałac Młodzieży, jest jednym z wydarzeń, które ma tytuł Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej, otrzymał także wsparcie z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureaci festiwalu otrzymują nagrody finansowe, rzeczowe, a także kwalifikują się do udziału w Warsztacie Poezji Czynnej im. Edwarda Stachury.