Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają dyskusje na temat planu zagospodarowania osiedla Fordon-Sielskie. W weekend odbył się spacer [zdjęcia]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Arkadiusz Wojtasiewicz
Za nami II Społeczny Spacer Badawczy po Bydgoszczy. Paweł Górny z Bydgoskiego Ruchu Miejskiego żałuje, że w takich wydarzeniach nie uczestniczy Miejska Pracownia Urbanistyczna. Szefowa MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska tłumaczy to troską o zachowanie bezstronności.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

Stowarzyszenie Bydgoski Ruch Miejski i Rada Osiedla Stary Fordon zorganizowały 19 listopada II Społeczny Spacer Badawczy na temat planu zagospodarowania osiedla Fordon-Sielskie, w obszarze pomiędzy ulicami Fordońską, Brzechwy, Andersa i Kasztelańską. Wraz ze specjalistami ds. planowania przestrzennego chcieli odpowiedzieć na pytania mieszkańców i pomóc im opracować wnioski do planu przestrzennego. Pierwszy Społeczny Spacer Badawczy odbył się 5 listopada i dotyczył planu zagospodarowania pomiędzy ulicami Tańskich i Agatową na osiedlu Miedzyń-Prądy. Jak relacjonuje na swojej stronie internetowej Bydgoski Ruch Miejski, w spacerze po Miedzyniu uczestniczyło ok. 30 mieszkańców, radny Robert Langowski oraz specjalistka ds. planowania przestrzennego Monika Brodziak-Donarska, a wynikiem spotkania było sformułowanie licznych wniosków do planu przestrzennego.

Po pierwszym spacerze pojawiły się kontrowersje związane z brakiem udziału w tym wydarzeniu Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Dyrektor tej instytucji, Anna Rembowicz-Dziekciowska zamieściła w mediach społecznościowych wpis, w którym wyjaśniła powody nieobecności. "Spotkania i rozmowy z mieszkańcami, mogą przynosić wymierne efekty w przemianach miasta. Widzę rezultaty takich spotkań i współpracy, choćby w Starym Fordonie, na Starym Mieście, w Centrum czy na innych obszarach, dla których sporządzamy plany miejscowe. Przystąpienie do sporządzania planu i etap składania wniosków, to najlepszy moment na określenie autentycznych potrzeb mieszkańców. W sobotę miał miejsce „spacer badawczy”, który zgodnie z zapowiedziami jego organizatorów, pomoże mieszkańcom w sformułowaniu wniosków do planu miejscowego „Prądy-Agatowa” (na składanie wniosków jest czas do 10 listopada). To cenna inicjatywa, którą w pełni popieram" - napisała Anna Rembowicz-Dziekciowska. Dalej tłumaczyła, dlaczego MPU nie bierze w tym czynnego udziału: "My musimy wysłuchać i rozpatrzyć argumenty każdej ze stron, i proponować kompromisowe rozwiązania. Jak wynika z naszych wieloletnich doświadczeń, wnioski poszczególnych stron - Stowarzyszeń, mieszkańców, użytkowników terenu, właścicieli firm, potencjalnych inwestorów itp. często są sprzeczne, i różne podmioty wyrażają odmienne oczekiwania. Nasz udział w takich spotkaniach organizowanych przez jedną ze stron, pozbawiłby nas waloru bezstronności".

Anna Rembowicz-Dziekciowska zadeklarowała wolę ścisłej współpracy z Radami Osiedli i zapewniła o otwartości na wszelkie spotkania i dyskusje. Swój wpis zakończyła stwierdzeniem: "W razie pytań czy wątpliwości, zawsze możecie się z nami kontaktować bezpośrednio".

II Społeczny Spacer Badawczy, tym razem po Fordonie, odbył się 19 listopada. Dzień wcześniej zapytaliśmy Pawła Górnego, przewodniczącego Stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski o nieobecność MPU. - Będziemy organizować kolejne Społeczne Spacery Badawcze, na które serdecznie zapraszamy przedstawicieli MPU. Takie wydarzenia to doskonała okazja do spotkań mieszkańców z urzędnikami. Można porozmawiać, przedstawić swoje uwagi i argumenty. Spotkanie na żywo w terenie jest praktyczniejsze niż wysyłanie maili czy pism. Poza tym, nie każdy mieszkaniec ma możliwość skontaktowania się z MPU w dniach i godzinach urzędowania. Ludzie też pracują - mówi Paweł Górny.

- Organizując takie spacery dajemy wszystkim stronom szansę swobodnej wymiany poglądów. Szkoda, że MPU w tym nie uczestniczy, zwłaszcza że deklaruje współpracę z radami osiedli, a przecież rady osiedli współorganizują Społeczne Spacery Badawcze - dodaje Paweł Górny.

Plan „Fordon-Sielskie” powstanie dla obszaru o powierzchni ok. 41 hektarów. Będzie podstawą do przekształceń, uporządkowania terenów, realizacji nowej zabudowy, uproszczenia procesu rozbudowy istniejących budynków. Ma pomóc w ochronie terenów zielonych i rekreacyjno-sportowych zlokalizowanych na północ od ul. Sielskiej. Zabezpieczy możliwość rozbudowy układu drogowo-transportowego. Zakłada się m.in. przedłużenie ul. Akademickiej w kierunku ul. Wyzwolenia. Wszystkie osoby zainteresowanie mogą składać wnioski do planu zagospodarowania osiedla Fordon-Sielskie do 9 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo