Polskie Radio PiK już po raz 16. zaprosiło twórców - dziennikarzy, reportażystów do wzięcia udziału w Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2025” i organizowanych w ramach konkursu Warsztatach Sztuki Radiowej.
Do "Grand PiK" zgłaszane są słuchowiska, reportaże, audycje publicystyczne, dokumenty oraz inne formy niemieszczące się w zdefiniowanych gatunkach radiowych. Jak informuje Polskie Radio PiK, główna idea konkursu - utwory może różnić gatunek, ale musi łączyć sztuka, pozwala na przegląd różnorodnych form radiowych.
W tym roku w konkursie bierze udział 31 materiałów.
- Tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK” jest bardzo bogaty jeśli chodzi o zawartość merytoryczną materiałów, ich formę oraz różnorodność tematyczną. Wszystkie zgłoszone do konkursu reportaże są na bardzo wysokim poziomie - zapewnia Cezary Wojtczak, redaktor naczelny Polskiego Radia PiK.
Prace konkursowe oceniane są przez jury, składające się z wybitnych przedstawicieli kultury i mediów. W tegorocznym jury zasiadają: Agnieszka Czarkowska (reportażystka, dokumentalistka, autorka słuchowisk, kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok), Krzysztof Kiczek (zajmuje się kompleksową produkcją utworów literacko-dźwiękowych), Marta Rebzda (dziennikarka, autorka słuchowisk, współautorka powieści radiowej „Matysiakowie"), Piotr Salaber (kompozytor, pianista i dyrygent, profesor sztuk muzycznych), Barbara Włodarczyk (autorka reportaży, filmów dokumentalnych i książek o byłym Związku Radzieckim. W latach 2005-2010 - korespondentka TVP w Moskwie) oraz Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (związana z redakcją reportażu Rozgłośni Lubelskiej Polskiego Radia).
Wśród 31 reportaży biorących udział w „Grand PiK 2025” są dwa autorstwa dziennikarzy Radia PiK. „Terapia” Żanety Walentyn to historia zgonów pacjentów w luksusowym Ośrodku Terapii Uzależnień w Jerzmionkach koło Kamienia Krajeńskiego. - Ten doskonale skonstruowany reportaż pokazuje bezsilność jednostki, która jest słaba wobec aparatu państwa, ale także wobec siły pieniędzy i wpływów ludzi, którzy mogą tę słabość innych wykorzystywać. Podczas słuchania tego utworu miałem łzy w oczach. „Terapia” została nagrodzona na międzynarodowym konkursie reportaży radiowych Prix Europa 2024 w Berlinie. Jurorów po prostu wbiła w fotel - mówi Cezary Wojtczak, redaktor naczelny Polskiego Radia PiK.
Drugim materiałem Radia PiK jest „Plan B” Michała Słobodziana. - To dramatyczna opowieść o rodzicach wychowujących córkę w spektrum autyzmu. Reportaż wprowadza nas w intymne sytuacje tej rodziny, pokazuje ich codzienne problemy. Na słuchaczach, którzy nigdy nie zetknęli się bezpośrednio z nieszczęściem choroby psychicznej, ta opowieść na pewno robi ogromne wrażenie - dodaje Cezary Wojtczak.
Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK” pokazuje siłę radiowego reportażu. - Kiedyś zapowiadano koniec kina, bo pojawiły się odtwarzacze video czy Internet. Tymczasem kino ma się całkiem dobrze. Podobnie jest w przypadku radia - komentuje redaktor naczelny radia PiK. I dodaje: - radio publiczne ma bardzo różnorodną ofertę programową. Tym, co nas wyróżnia jest obecność na antenie dużej ilości mądrego, przemyślanego słowa. Każdy, dla kogo to słowo jest ważne, pozostanie przy słuchaniu radia. Dlatego radio ma przed sobą przyszłość. Dla nas, tworzących Radio PiK, priorytetem jest wartość intelektualna i edukacyjna naszych programów.
- Reportaż radiowy jest jak dobra powieść, jak świetne kino. To jest teatr wyobraźni. Dlatego tak duże znaczenie ma dla nas konkurs "Grand PiK" - podsumowuje Cezary Wojtczak.
W ramach konkursu „Grand PiK” organizowane są też Warsztaty Sztuki Radiowej, które dają możliwość wymiany doświadczeń i oceny artystycznych poszukiwań twórców. Ich moderatorką będzie Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.
Więcej o konkursie na stronie radia PiK.
