- Polskie Radio PiK organizuje warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych, by pokazać im rozgłośnię od kuchni. Chcemy też porozmawiać z młodzieżą o formach komunikacji, obiektywizmie, informacjach - jak odróżnić fake newsy od prawdziwych informacji. Zamierzamy edukować naszych gości do funkcjonowania w świecie mediów - mówił Cezary Wojtczak, redaktor naczelny.
Projekt "Lekcja z radiem" dla uczniów wystartował w bieżącym roku. Uczniowie z "czwórki" byli czwartą grupą, która odwiedziła rozgłośnię przy ul. Gdańskiej 48-50 w Bydgoszczy. Do końca roku przewidziano jeszcze 8 lekcji/warsztatów. Na razie - ze względów logistycznych - w projekcie uczestniczy młodzież z bydgoskich liceów. Wiadomo jednak, że warsztaty będą prowadzone również w 2025 roku, a dołączyć do nich mają uczniowie z całego województwa kujawsko-pomorskiego.

- Chcemy, by w naszym projekcie udział brała również młodzież m.in. z Torunia i Włocławka. Warsztaty cieszą się jednak sporym zainteresowaniem w mniejszych miejscowościach - Tucholi, Żninie, Szubinie, czy Barcinie - mówi Marek Rzepa, kierownik działu Zasobów Fonicznych i Archiwalnych PiK-a.
Projekt "radiowych" lekcji ma wiele zadań, a jednym z najważniejszych jest poznanie, przez młodych gości rozgłośni, umiejętności słuchania.
- Zajęcia składają się z dwóch 45-minutowych części. W pierwszej przedstawiamy radio jako uniwersalny środek przekazu, uczniowie poznają w naszym muzeum historię radia na Pomorzu i Kujawach, a potem codzienną pracę nowoczesnego , dzisiejszego radia w studio i reżyserce. Druga to typowe warsztaty. Opowiadamy młodzieży jak powinno się mówić w radiu, jak się jego słucha, jak powstaje audycja - od nagrania dźwięku w terenie przez montaż, wysłanie do emisji aż do archiwizowania - wyjaśnia Marek Rzepa.
Podczas "Lekcji z radiem" licealiści z "czwórki" odwiedzili m.in. radiowe muzeum i zajrzeli do reżyserki studia podczas trwającej na żywo audycji. Kilkoro z nich - jak mówili - marzy o pracy dziennikarza.
