W tym roku do ogólnopolskiej kampanii "Tramwaj zwany Pożądaniem" przyłączyło się dwanaście miast, m.in.: Kraków, Szczecin, Lublin, Zielona Góra, Poznań, Opole i Elbląg. XIV edycja rusza w środę, 21 maja, we Wrocławiu. Do Bydgoszczy zawita w sobotę, 24 maja. Akcja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń akademickich. Dzięki niej co roku tysiące mieszkańców miast dowiadują się, jak unikać zakażenia HIV, gdzie się testować oraz jak się leczyć, jeśli już doszło do zakażenia.
Jak podkreślają organizatorzy, celem akcji jest zmiana sposobu myślenia Polaków o HIV, a także zachęcenie społeczeństwa do podejmowania bezpieczniejszych zachowań i do testowania się w kierunku zakażeń.
- To bardzo ważne! Każdego roku w naszym kraju wirusem HIV zakaża się ponad 2000 osób - około 6 osób dziennie. Co gorsza, blisko 20 proc. polskich seropozytywnych o tym nie wie i może zakażać innych - mówi Mariola Sarnowska z biura programu grantowego Pozytywnie Otwarci, dzięki któremu finansowana jest ogólnopolska kampania.
Studenci z Bydgoszczy opowiedzą o profilaktyce HIV
Bydgoskich studentów kierunków medycznych będzie można spotkać przy stoisku edukacyjnym w Galerii Rondo w sobotę, 24 maja, w godzinach 9-16.Tam na mieszkańców będą czekały ulotki informacyjne. Odwiedzający punkt będą mogli wziąć udział w konkursie (do wygrania "tramwajowe" gadżety), a także dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki HIV, bezpiecznych zachowań seksualnych i punktów konsultacyjno-diagnostycznych.
- Dzięki współczesnym terapiom z HIV można żyć tak, jak z wieloma innymi chorobami przewlekłymi – bez komplikacji, ale pod warunkiem, że pozostaje się pod opieką lekarza i przyjmuje się regularnie leki. Dlatego zachęcam każdego do zrobienia testu na HIV. Świetną okazją jest nasza akcja – w niektórych miastach testy będą dostępne od ręki, w pozostałych powiemy, gdzie można je wykonać - mówi Anna Przedmojska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, koordynatorka projektu Tramwaj zwany Pożądaniem.
