Rozmowa z dr MAŁGORZATĄ CZAJKOWSKĄ-MALINOWSKĄ - ordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddechowej Kujawska-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, prezes fundacji „Oddech Nadziei”.
<!** Image 2 align=right alt="Image 139283" sub="dr. Małgorzata Czajkowska-Malinowska">POChP
Skrót oznacza: przewlekła obturacyjna choroba płuc. Cechą tej choroby jest to, że dochodzi do zwężenia oskrzeli, czyli obturacji, ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych, które możemy stwierdzić podczas badania spirometrycznego. Badanie jest proste, polega na pomiarze pojemności i objętości płuc. Ta choroba najczęściej dotyka palaczy papierosów.
znak zodiaku
Uparty, bardzo konsekwentny w dążeniu do celu Baran.
rodzina
Z małżonkiem Piotrem, fizykiem, mamy troje dzieci: córkę Annę - studentkę polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, syna Mateusza - licalistę i najmłodszą córkę Marysię - uczy się w podstawowej szkole muzycznej. Do rodziny także należą: kotka Migotka i piesek Nutka.
hobby
Praca jest największą moją pasją, moją misją. Bardzo lubię rodzinne muzykowanie. Ja siadam do pianina, a mąż gra na gitarze.
wady
Chyba biorę na siebie zbyt dużo obowiązków.
zalety
Na temat moich zalet powinna wypowiedzieć się rodzina i współpracownicy.
fortuna
Bardzo rzadko gram w „totka”. Gdybym wygrała fortunę, część tej wygranej przeznaczyłabym na rodzinne podróże w różne atrakcyjne zakątki świata. Większość pieniędzy posłużyłaby mi do stworzenia ośrodka rehabilitacji z prawdziwego zdarzenia,
<!** reklama>w kuchni
Wolę sprzątać niż gotować. Oczywiście, potrafię przygotować wiele dań. Mogą to być pomidory z sałatką grecką, ryba po grecku, zupa grzybowa z borowików, kurczak nadziewany szpinakiem, a na deser wielowarstwowe galaretki z różnych owoców.
ideał mężczyzny
Mężczyznę trzeba oceniać przez pryzmat jego wnętrza. Ważne jest zdecydowanie w podejmowaniu decyzji, nieraz umiejętność ustępowania, a także sprawność fizyczna.
nie znoszę
Nie lubię tracić czasu na rzeczy, które nic nie wnoszą. Nie znoszę kłamstwa, dwulicowości, bezmyślności, głupoty.
jestem dumna
Jestem bardzo dumna z tego, że mam wspaniałą rodzinę. Dużo satysfakcji daje mi kierowanie oddziałem chorób płuc i niewydolności oddechowej. W tym roku obchodzimy dziesięciolecie centrum POChP - pierwszego w Polsce tego typu ośrodka. Udało nam się także stworzyć jedną z największych i najnowocześniejszych pracowni zaburzeń oddychania w czasie snu.
w domu
Urodziłam się w Kwidzynie. Wówczas moi rodzice, lekarze, pracowali w Prabutach w dużym ośrodku pulmonologicznym. Później rodzice awansowali, zostali ordynatorami i przenieśliśmy się do Inowrocławia. Tam chodziłam do szkoły podstawowej do trzeciej klasy. Potem wyprowadziliśmy się do Włocławka. Już od młodości marzyłam, żeby zostać lekarzem. Kiedy moją koleżankę pogryzł pies, ja - siedmioletnia dziewczynka - zmieniałam jej opatrunki. Uczyłam się w szkole muzycznej w klasie fortepianu. W czwartej klasie liceum przenieśliśmy się do Szczytna i tam zdawałam maturę. Studiowałam medycynę na Akademii Medycznej w Białymstoku. Po ukończeniu studiów przyjechałam do Bydgoszczy. To był rok 1985.
dedykacja
Mojemu mężowi, rodzinie, a także wszystkim przyjaciołom, wszystkim tym, którzy ze mną pracują i dzielą moje radości oraz smutki, dedykuję jeden z przebojów duetu Simon & Garfunkel.
Posłuchaj w radiu
- To ostatni wywiad RYSZARDA JASIŃSKIEGO, który publikujemy na łamach „Expressu Bydgoskiego”. Od przyszłego tygodnia na łamach naszego dziennika drukować będziemy wywiady, które przeprowadzać będzie córka śp. red. Ryszarda Jasińskiego, MAGDALENA JASIŃSKA. Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu dziś o północy na antenie Polskiego Radia PiK.