Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie sklepy, to park rekreacji!

Ewa Czarnowska-Woźniak
W tym miejscu powstaje, finansowany z BBO, park rekreacji
W tym miejscu powstaje, finansowany z BBO, park rekreacji Archiwum Expressu Bydgoskiego/ UMB
Zestawy do ćwiczeń dla mieszkańców w każdym wieku - to wszystko będzie dostępne przy ul. Twardzickiego jeszcze wiosną tego roku.

Czytelnicy z Fordonu zaalarmowali nas, że w centralnym punkcie dzielnicy, przy ulicy Twardzickiego, powstaje nowy ciąg pawilonów handlowych, które mogą przesłonić widok na wyjątkowe miejsce, jakim jest Góra Szybowników. - To absurd - uważa Iwona Kowalska z osiedla Szybowników. - Wokół jest pełno sklepów, nie brakuje też informacji o poszukiwaniu chętnych najemców, bo widocznie handel czy usługi w pobliżu wielkiego targowiska nie są najlepszym pomysłem.
Czytelniczka martwi się też, że budowa w tym miejscu przesłoni „znak firmowy” dzielnicy, charakterystyczny emblemat na zboczu górki.

Uspokoiliśmy Czytelniczkę i innych zaniepokojonych, że w tym miejscu trwa budowa wielopokoleniowego parku zabaw i rekreacji. Co ważne, zadanie to jest realizowane ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, czyli niejako właśnie na „zamówienie” mieszkańców. Kosztuje 447 tysięcy złotych.

W IV kwartale 2016 r. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrole. Pod lupę wzięto makarony, przetwory owocowe i rybne, tłuszcze do smarowania, koncentraty spożywcze i wyroby cukiernicze.Lista nieprawidłowości jest porażająca. Jak czytamy, stwierdzono na przykład... "obecności niedozwolonych pozostałości pancerzyków i odnóży stawonogów - w przypadku przetworów rybnych".Co jeszcze odkryli inspektorzy i jakie kary nałożono? Zobacz na następnych stronach.

Pozostałości stawonogów, dżem, który nie jest dżemem. Bulwer...

- Pomysł wybudowania parku, w którym znalazłyby się urządzenia do zabawy dedykowane dzieciom w różnym wieku oraz siłownia zewnętrzna, dla osób dorosłych został zgłoszony w trakcie przedostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadanie zdobyło też największą liczbę głosów w Nowym Fordonie - wyjaśniają służby prasowe ratusza.- W pierwszej kolejności przygotowany został projekt zagospodarowania rozległego terenu w rejonie ul. Rataja. Znajduje się on u podnóża Czarnej Góry, ze szczytu której kiedyś startowały szybowce.

Pomysł w szczegółach
Projekt zakłada posadowienie poszczególnych urządzeń z podziałem na strefy odpowiednie dla kategorii wiekowej użytkowników. W pierwszej strefie znajdzie się plac zabaw dla dzieci starszych, wyposażony w duży zestaw z wieloma atrakcyjnymi elementami jak np. ślizgi, zjeżdżalnie, gry, ścianki wspinaczkowe, lunety.

W strefie dla dzieci młodszych znajdą się natomiast trzy mniejsze zestawy zabawowe z takimi atrakcjami jak np. mostki, lady, telefon tubowy czy wagon transportowy.#- Wszystkie elementy mają wspomagać rozwój fizyczny, koordynację ruchową, jak również kształtować umiejętności intelektualne i rozwój społeczny dzieci - czytamy w informacji z ratusza. - Osobną strefę tworzyć mają huśtawki. Zostaną tam zamontowane trzy różne typy urządzeń, dedykowane dzieciom w różnym wieku.
W wielopokoleniowym parku swoją strefę będą miały również osoby dorosłe. Ustawione zostaną tam urządzenia i przyrządy gimnastyczne umożliwiające wykonywanie ćwiczeń na poszczególne partie mięśni. W sumie będą to trzy stacje gimnastyczne, każda wyposażona w trzy różnorodne przyrządy do ćwiczeń. Rozmieszczone wokół centralnych słupów przyrządy wyposażone będą w instrukcje użytkowania.

Trójwymiarowe zdjęcia Bydgoszczy można oglądać już na Google Maps lub na Google Earth. Trzeba przyznać, że nasze miasto prezentuje się świetnie, a specjaliści z Google wykonali kawał dobrej roboty. Na trójwymiarowe fotografie załapały się również okolice Bydgoszczy. Niestety nie ma m.in. Kapuścisk, Wyżyn i Glinek... Zapraszamy do obejrzenia galerii.Polecamy: Bydgoski Londynek z lotu ptaka

Bydgoszcz w 3D na Google Maps i Google Earth [zdjęcia]

Trwają pierwsze prace budowlane. Ustawiane są krawężniki i wykonywane są prace ziemne. Montaż wszystkich urządzeń zakończy się jeszcze wiosną.

Wyjątkowe miejsce
Znak trzech mew w okręgu, który góruje nad placem, nawiązuje do istniejącej w latach 1933-1963 Szkoły Szybowcowej w Fordonie. Jest jednym z symboli dzielnicy. Umiejscowiony został na stoku wzgórza nazywanego Górą Szybowników (wcześniej też Łysą, Czarną lub Czarcią Górą). Różnica wysokości pomiędzy szczytem wzniesienia a poziomem Fordonu wynosi 54 metry. Z racji swego położenia wzgórze stanowi dla wielu mieszkańców doskonały punkt widokowy. Znak w ubr. został odnowiony, również z BBO.

Bydgoski Budżet Obywatelski

To już piąta edycja programu, który zdobył dużą popularność. Co roku zgłaszanych jest kilkaset pomysłów, które są szczegółowo analizowane. Są to najczęściej parkingi, place zabaw, siłownie plenerowe, chodniki. W głosowaniu - internetowym i papierowym - w zeszłym roku uczestniczyło ponad 23 tysiące bydgoszczan. Te projekty, które zdobywają największe uznanie mieszkańców, kierowane są do realizacji ze specjalnego funduszu miejskiego (zależnego od wyniku finansowego miasta).

Polub "Express" na Facebooku

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty