Ten prom będzie pływał po Wiśle między Solcem Kujawskim i...

Ten prom będzie pływał po Wiśle między Solcem Kujawskim i Czarnowem [zdjęcia, wizualizacje]

sier, źródło: Urząd Marszałkowski w Toruniu

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Prom będzie jednostką boczno-kołową, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych
1/5
przejdź do galerii

Prom będzie jednostką boczno-kołową, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych. ©Urząd Marszałkowski w Toruniu

W malborskiej firmie Techno-Marine powstaje kadłub jednostki promowej, która w przyszłym roku rozpocznie kursy między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Trwają również przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy.
- Przeprawa promowa pomoże skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80, poprawi dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego - mówi marszałek Piotr Całbecki. Liczymy też, że wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa. Samorząd województwa realizuje przedsięwzięcie wspólnie z Solcem Kujawskim, który jest partnerem wiodącym, powiatami bydgoskim, toruńskim oraz gminą Zławieś Wielka.

Prom na 15 aut


Przetarg na zakup i rozruch jednostki promowej wygrała spółka Techno-Marine z Malborka, która zrealizuje zamówienie za kwotę 5,9 mln zł. Prom zostanie objęty 24-miesięczną gwarancją. Wykonawca zakończył już prace projektowe i przystąpił do prac konstrukcyjnych. Obecnie powstaje kadłub jednostki. Zakończenie prac planowane jest wiosną.

Prom będzie jednostką boczno-kołową, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych. Na dziobie i rufie zamocowane będą klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Na prawej burcie w rejonie śródokręcia usytuowana ma być sterówka, posadowiona nad pokładem w celu zapewnienia dobrej widoczności. Na lewej burcie będą miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.

Zobacz:


Przeczytaj:
Orionidy - październik 2018. Kiedy i jak obserwować deszcz meteorów?

Nowe drogi do wyremontowanych przyczółków


Remont dróg dojazdowych do przeprawy oraz modernizację przyczółków wykona wyłonione przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest firma „Gotowski”. Inwestycja zostanie zrealizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W tej chwili trwają zaawansowane prace nad dokumentacją. Główne roboty budowlane zaplanowano po zimie. Wartość zadania to 12,8 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie przyszłego roku.

Od strony Solca Kujawskiego droga zostanie wzmocniona na odcinku od ul. Bydgoskiej do przyczółków, a na północnym brzegu od drogi krajowej nr 80 do przyczółków. Zaplanowano wykonanie jezdni o szerokości 6 metrów z poboczem, od strony Solca powstanie również chodnik. Trasa będzie dostosowana do przejazdu pojazdów o nacisku do 10 ton na oś. Od strony Czarnowa - na przewężonym przejeździe przez koronę wału, gdzie ulokowane są urządzenia hydrotechniczne – pojawi się wahadłowa sygnalizacja świetlna. W ramach zadania skorygowana zostanie też geometria skrzyżowań ul. Żeglarskiej z ul. Kościuszki i Bydgoską w Solcu Kujawskim. Przy skrzyżowaniu z drogami krajowymi w Solcu Kujawskim (DK nr 10) oraz Czarnowie (DK nr 80) staną tablice informujące m.in. o czasie oczekiwania na prom.

Polska - Portugalia. Transmisja na żywo ONLINE i w TV [Liga Narodów 2018/2019 - MECZ live, stream]

Najwięcej prac będzie toczyć się w obrębie istniejących wojskowych przyczółków. Zostaną one rozbudowane, oświetlone oraz wyposażone w monitoring. Przy każdym powstaną dwa stanowiska do przybijania jednostki promowej - takie rozwiązanie uwzględnia wahania poziomu wody w Wiśle. Przy przeprawie funkcjonować będą niewielkie parkingi (miejsce dla autokaru i 5 pojazdów osobowych).

Zobacz:


Wspólnie dla uruchomienia przeprawy


Realizacja zadania została ujęta w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na lata 2014-20. Będzie ono sfinansowane w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny. Środki na funkcjonowanie przeprawy oprócz biletów zapewnią wspólnie samorząd województwa oraz powiaty bydgoski, toruński oraz gminy Solec Kujawski i Zławieś Wielka.

Stop Agresji Drogowej. Odcinek 4


Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A, czy majtek wie ?

Roch Kowalski (gość)

Zgłoś naruszenie treści

że, "Zielony mostek ugina się"... gdy marszałek Calbecki swe tuczone na smal-uszek gąski PO-gania, przez niego. Krach, tuż tuż , bo 21.10.2018 roku.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prom

marynarz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

zimą Wisła zamarznie Latem wyschnie i Całbecki będzie na gęsiach latał !!! Totalna Degradacja Regionu ze strony Marszałka Toruńskiego !!! Most Zbudować !!!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A, czy majtek wie ?

Roch Kowalski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

że, "Zielony mostek ugina się"... gdy marszałek Calbecki swe tuczone na smal-uszek gąski PO-gania, przez niego. Krach, tuż tuż , bo 21.10.2018 roku.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A, czy majtek wie ?

Roch Kowalski (gość)

Zgłoś naruszenie treści

że, "Zielony mostek ugina się"... gdy marszałek Calbecki swe tuczone na smal-uszek gąski PO-gania, przez niego. Krach, tuż tuż , bo 21.10.2018 roku.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Błoto

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Ponad 18 milionów zł pójdzie w bloto. Lepiej dołożyć kolejne 20. I wybudować most z prawdziwego zdarzenia.

PREMIERY

SAMOCHODY UŻYWANE

WARTO WIEDZIEĆ

PRZEPISY

PORADY