Już niebawem miłośnicy astronomii będą mogli oglądać maksimum Orionidów 2018. Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Gdy w październiku przychodzi maksimum tego roju, można zaobserwować ponad 30 meteorów w ciągu godziny. Kiedy następuje maksimum Orionidów. Jak oglądać ten deszcz meteorytów, w jaki fragment nieba patrzeć? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć.
Orionidy. Deszcze meteorytów - październik 2018
Aktywność Orionidów obserwuje się każdego roku od 2 października do 7 listopada. Jednak największe ich nasilenie będziemy mogli oglądać w nocy z 21 października na 22 października (niedziela/poniedziałek) - wówczas nastąpi zjawisko określane potocznie deszczem meteorów. Prędkość roju wynosi 66 km/s, zaobserwować można ok. 30 meteorów na godzinę, ale...
Orionidy lubią być nieprzewidywalne. Jak obserwować deszcz meteorów?
Radiant Orionidów znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt, więc będzie dość łatwy do odszukania. Obserwację najlepiej rozpocząć przed północą. Warto dodać, że Orionidy lubią być nieprzewidywalne. W poprzednich latach rejestrowano wyższą niż przeciętna aktywność meteorów, dochodzącą nawet do 50-70 na godzinę (w latach 2006 i 2007).
Przeczytaj: Zmiana czasu 2018 na ZIMOWY. Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy?
Całkiem prawdopodobne, że w związku z wpływem grawitacji Jowisza rój może wykazywać 12-letnią okresowość w swojej aktywności. Aktywność roju może więc znów wzrastać, aby osiągnąć kolejne wysokie maksimum w latach 2018-2020.
Zobacz również:
Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]
Orionidy 2018. W jaki fragment nieba patrzeć?
Rój Orionidów osiągnie swoje maksimum w nocy z 21 na 22 października 2018 roku (z niedzieli na poniedziałek). Warto spoglądać w niebo, bo zaobserwować można naprawdę bardzo widowiskowe rzeczy.
Zobacz: Oto Orionidy zarejestrowane w 2011 r.:
Deszcz meteorów: Orionidy 2018. To warto wiedzieć
- PF191013 był najjaśniejszym dotąd zarejestrowanym Orionidem nad Polską. Pojawił się w nocy z 18 na 19 października 2012 roku, rozbłysł bardzo wysoko - na 168 km.
- Radiant - to niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej. Przecinają się w nim przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów. Radiant Orionidów znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt.
Zobacz:
Spod Ekranu. Recenzja filmu "Kler". Czy warto wybrać się do kina