MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd w sierpniu zachwyci - w te dni spójrz w niebo. Tak możesz oglądać deszcz meteorów z roju Perseidów

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Lato, a szczególnie sierpień to idealny czas dla miłośników obserwacji nieba, gwiazd, planet czy deszczu meteorów. Można podziwiać wyjątkowe spektakle na nocnym niebie. Przed nami niezwykła noc spadających gwiazd. W sierpniu przypada szczyt aktywności Perseidów - jednego z najbardziej wyczekiwanych rojów meteorów. Perseidy osiągną swoje maksimum od 10 do 14 sierpnia. Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu 2023? Czytaj więcej.

Noc spadających gwiazd w sierpniu. Tak oglądać rój Perseidów

Nocne niebo w sierpniu zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd - wyjątkowy spektakl na niebie. Deszcz meteorów z roju Perseidów to prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba. Perseidy to jeden z najbardziej wyczekiwanych, popularnych i lubianych rojów meteorów.

To Cię może też zainteresować

W sierpniu przypada maksimum roju Perseidów. Prawdziwy spektakl rozpocznie się w dniach od 10 do 14 sierpnia, gdy przypada szczyt aktywności roju Perseidów. Podczas maksimum będzie można zaobserwować nawet 100 zjawisk w ciągu godziny!

To jedna z najłatwiejszych obserwacji astronomicznych. Perseidy należą do najbardziej znanych rojów, a ich obserwacja trwa już niemal od 2000 lat. Deszcz meteorów można obserwować bez żadnych dodatkowych przyrządów - zwykle są widoczne gołym okiem. Warto więc uważnie obserwować niebo i wypatrywać spadających gwiazd.

Perseidy są aktywne na nocnym niebie od 17 lipca do 24 sierpnia. W tym roku maksimum, a więc największa aktywność roju Perseidów przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Warto swoje obserwacje prowadzić również w nocy z 11 na 12 i z 13 na 14 sierpnia. Będą to wyjątkowe i największe spektakle spadających obiektów rozświetlających niebo. Będzie można zaobserwować nawet 100 zjawisk w ciągu godziny!

Coraz więcej turystów na świecie i w Polsce chętnie wybiera się na wycieczki specjalnie po to, by obserwować najciekawsze zjawiska astronomiczne na nocnym niebie. Nie każde miejsce nadaje się dobrze do obserwacji. W miastach prawie nie widać gwiazd – nocne niebo nad nimi jest zbyt zanieczyszczone sztucznym światłem. Dlatego dobrze jest zaplanować wycieczkę poza miasto, by obserwować gwiazdy, zaćmienia, pełnie księżyca czy roje meteorów. Nocne niebo najlepiej obserwować z miejsc oddalonych od dużych miast, w górach czy lasach. W Polsce założono nawet kilka specjalnych parków, w których nocne niebo jest chronione przed sztucznym światłem. To miejsca, które nadają się najlepiej do obserwacji gwiazd, meteorów, pełni czy zaćmień.

Noc spadających gwiazd - deszcz meteorów sierpień 2023

Warto wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność. Zapowiada się naprawdę niezwykły spektakl na niebie.

Konstelacja gwiazd znaków zodiaku - tak wygląda. Wszystkie z...

Gdzie najlepiej oglądać Perseidy? Obserwacje najlepiej zacząć jeszcze przed północą. Meteorów z tego roju można wypatrywać wieczorową porą na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant, czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, jednak lepiej nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu, lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się właśnie w tym rejonie. W nocy z 12 na 13 sierpnia przewidziane jest największe maksimum związane z rojem Perseidów.

Zapowiada się naprawdę niezwykły spektakl na niebie. Księżyc znajdujący się kilka dni przed nowiem nie powinien przeszkadzać w obserwacjach. Przy bezchmurnej pogodzie spadające gwiazdy powinny być widoczne na całym niebie. Zjawisko najlepiej widoczne będzie w nocy z soboty na niedzielę (12-13 sierpnia). Będzie można zaobserwować nawet 100 zjawisk w ciągu godziny.

Obserwacje najlepiej prowadzić po północy, warto wyjść na obserwacje w godzinach 2-3 nad ranem i zobaczyć to na własne oczy. Eksperci twierdzą, że największą liczbę spadających gwiazd można zobaczyć na około półtorej godziny przed wschodem Słońca.

Noce spadających gwiazd. Czym różnią się meteory i meteoryty i meteoroidy?

Często mylimy pojęcia, które mają określać spadające gwiazdy.

  • Meteoroidy to materia, która krąży w kosmosie.
  • Meteory to obiekty, które spalają się w atmosferze.
  • Meteoryty to obiekty, które spadają na ziemię.

To Cię może zainteresować:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski