Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatrzyk Czarno-Biały przedstawia „Serce” na walentynki w Domu Legend Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Joanna Szmytkowska i Tadeusz Oszubski mają teatralną propozycję na walentynki. Miniwidowisko  „Serce” w Domu Legend Bydgoszczy (ul. Głowackiego 10) w środę (13 lutego) o godz. 18, wstęp wolny
Joanna Szmytkowska i Tadeusz Oszubski mają teatralną propozycję na walentynki. Miniwidowisko „Serce” w Domu Legend Bydgoszczy (ul. Głowackiego 10) w środę (13 lutego) o godz. 18, wstęp wolny kolaż Justyna Tota
W minimalistycznej formie, czerpiąc z polskiej poezji i prozy, na kameralnej scenie Domu Legend Bydgoszczy przy ul. Głowackiego 10 w środę (13 lutego) o godz. 18.00 dwuosobowa trupa wystawi spektakl pt. „Serce” w walentynkowym klimacie. O pomyśle na miniwidowisko teatralne opowiada „Expressowi” współtworzący z Joanną Szmytkowską Teatrzyk Czarno-Biały - Tadeusz Oszubski, bydgoski pisarz i dyrektor kreatywny Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość.

Teatru w Domu Legend Bydgoszczy jeszcze chyba nie było. Zdradzi mi Pan jaką formę teatralną będzie mieć zapowiadane na 13 lutego miniwidowisko utrzymane w walentynkowym klimacie?
Tadeusz Oszubski:Koncepcja estetyczna i intelektualna trupy teatralnej „Teatrzyk Czarno-Biały przedstawia”, a co za tym idzie, także pierwszego jej spektaklu, narodziła się w trakcie naszych rozmów z Joanną Szmytkowską. Pani Szmytkowska współpracuje od dawna z naszą fundacją przy projekcie Legendaria i w pracy fundacyjnego Wydawnictwa Łuczniczka. Mając doświadczenie z prelekcjami i wykładami szukaliśmy z Joanną bardziej zajmującego dla publiczności sposobu przekazywania ważnych treści w przestrzeni klubowej, takiej jak Dom Legend Bydgoszczy, ośrodek kultury Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość. I tak narodził się pomysł małych widowisk. Z Joanną Szmytkowską, współzałożycielką „Teatrzyku...”, nie jesteśmy zawodowymi aktorami, możemy więc na prawach radosnej twórczości czerpać z wszelkich sfer tej profesji. A jako osoby zanurzone w kulturze, korzystamy też z innych dziedzin sztuki.

Intryguje mnie nazwa: „Teatrzyk Czarno-Biały przedstawia Serce”. Pan się chyba zgodzi, że zwłaszcza w relacjach miłosnych nic nie jest aż tak proste, żeby było czarno-białe.

Tadeusz Oszubski:To prawda, emocje mają miliony kolorów i odcieni. Wyjaśniam więc, że nazwa naszej miniaturowej trupy teatralnej, „Teatrzyk Czarno-Biały przedstawia”, odnosi się do formy. Nastawiając się na scenę klubową, kameralną, szukamy minimalistycznych, a jednocześnie estetycznych sposobów przekazania treści. Dlatego też, pozostając w sferze minimalistycznej, określiliśmy nasz spektakl, jako miniwidowisko.

Widowisko pt. „Serce” będzie się opierać na fragmentach poezji i prozy polskiej. Czy wśród klasyków, znajdą się także bydgoscy autorzy?
Tadeusz Oszubski:W spektaklu wykorzystaliśmy fragmenty utworów ponad 20 twórców z różnych epok, tak by uzyskać pożądany przekaz. Bywa, że w jednym dialogu spotkają się wersy Stachury, Kochanowskiego i Gajcego, albo Mickiewicza i Poświatowskiej. Nie epoka literacka decydowała o takich połączeniach, ale emocje budzone lub przypominane przez słowa. Założeniem wyjściowym przy pisaniu scenariusza widowiska o sercu było czerpanie z twórczości Polaków i tak się złożyło, że z Bydgoszczy dogodnych fragmentów dostarczyły utwory mojego autorstwa.

A Pan ma swój ulubiony wiersz bądź prozę o miłości właśnie?
Tadeusz Oszubski:Zbyt wiele utworów prozą oraz poezji przeczytałem, by mieć ulubiony tekst. Interesujące lub poruszające fragmenty znajduję w wielu dziełach twórców z różnych epok.

Za przygotowanie oraz wystawienie miniwidowiska odpowiada Pan oraz Joanna Szmytkowska. Kto tu jest reżyserem, a kto scenarzystą? Bo rozumiem, że aktorsko podzieliście się Państwo po równo?
Tadeusz Oszubski:Spektakl „Serce” jest próbą znalezienia formy najwłaściwszej dla naszych wyobraźni i temperamentów, by przekazać opowieść o wielu znaczeniach tego słowa. Bo serce, to nie tylko organ miłosny. Na razie jesteśmy teatralną trupą dwuosobową, więc scenariusz, pomysły scenograficzne i reżyseria mogą powstawać kolegialnie. W większej grupie byłoby to oczywiście niemożliwe. Co do ról, to postaci z „Serca” - Ona i On – mają publiczności podobnie wiele do przekazania.

Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się premiera Pańskiej najnowszej książki pt. „ZakoHanna", będącej zbiorem opowiadań na podstawie polskich legend o miłości. Czy przedstawienie w pewnym sensie możemy traktować jako przedsmak premiery tej książki właśnie?
Tadeusz Oszubski:„ZakoHanna” to inna intelektualnie i formalnie odsłona tematu miłości. Punkty wspólne z spektaklem „Serce” są tylko dwa. Ja, jako autor książki i Joanna Szmytkowska, jako redaktor literacki ”ZakoHanny”. Książkę tę tworzy 12 opowiadań, które napisałem na kanwie polskich legend oraz zilustrowałem czarno-białymi grafikami. To kolejna odsłona Projektu Legendaria, autorskiego programu realizowanego przez Fundację Nasza tradycja – nasza przyszłość. Projekt Legendaria polega na publikowaniu książek popularyzujących polskie legendy i prowadzeniu w szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury, prelekcji o kulturowym znaczeniu legend. W czasach amerykanizacji popkultury zapominamy o legendach, a stanowią one ważną część naszego niematerialnego dziedzictwa narodowego. Dziedzictwo to jest niematerialne, więc aby przetrwało, trzeba mu nadać materialną formę, na przykład książki. To zadanie dla pisarza, by zastąpił niegdysiejszych wędrownych bajarzy. Literat może współczesnym językiem, korzystając z różnych konwencji gatunkowych, a więc w nowoczesnej formie, tworzyć teksty atrakcyjne dla dzisiejszego czytelnika. I w ten sposób utrwalać pamięć o legendach, przekazywanych ustnie opowieściach sprzed 500, a czasem i tysiąca lat.

Kiedy, gdzie, za ile?

13 lutego (środa) godz. 18 - Teatrzyk Czarno-Biały przedstawia Serce. Dom Legend Bydgoszczy (ul. Bartosza Głowackiego 10) - ośrodek kultury Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość, wstęp wolny.

Teatrzyk Czarno-Biały przedstawia „Serce” na walentynki w Domu Legend Bydgoszczy

Czego wstydzą się kobiety? Aktorki i psycholog dyskutują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!