Herbata zwiększa koncentrację, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, reguluje poziom cholesterolu, ma liczne właściwości zdrowotne. Ale niestety są też sytuacje, w których ten napój powinniśmy ograniczyć w swojej diecie.
Liście herbaty zawierają około 3-3,5 % kofeiny, zaś ziarna kawy 1-2%. Do naparu jednak przedostaje się więcej kofeiny podczas parzenia kawy. Bez dwóch zdań kawa jest więc bardziej pobudzającym napojem.
Napar zwykłej czarnej herbaty zawiera średnio 47 mg kofeiny w standardowym kubku.
Koniecznie przeczytaj:Te osoby nie powinny pić kawy. Ostrzegamy - ludziom z tej grupy kawa może mocno zaszkodzić
Takie działanie ma herbata
Mocny napar herbaty jest odtrutką w zatruciach np. metalami ciężkimi czy ostrym zatruciu alkoholem. Substancją wiążącą toksyny jest garbnik o nazwie tanina (najwięcej w czarnej herbacie).
Ogólne właściwości herbaty zostały wykorzystane także w produkcji kosmetyków, które mają działanie antyoksydacyjne, łagodzące, przeciwzapalne, chroniące też przed promieniami UV (dzięki temu spowalnia starzenie się skóry), wzmacniające, odchudzające i oczyszczające. Herbata znalazła zastosowanie w preparatach do higieny intymnej, a to dzięki działaniu przeciwzapalnemu, antybakteryjnemu i neutralizacji zapachów.
Te osoby nie powinny pić herbaty
Przygotowaliśmy dla Was listę osób, które nie powinny pić herbaty. Szczegóły znajdziecie w galerii poniżej:
