Choroby współistniejące przy koronawirusie - co to znaczy?
Osoby, które zmarły miały choroby współistniejące - taka informacja najczęściej pojawia się przy podawanych przez Ministerstwo Zdrowia danych o ofiarach koronawirusa w Polsce. Co kryje się pod pojęciem "chorób współistniejących"?
Choroby współistniejące to schorzenia, które występują równocześnie z innymi chorobami. W przypadku zachorowania na COVID-19, chorobami współistniejącymi mogą być np. choroby przewlekłe, na które chory cierpiał już przed zakażeniem koronawirusem. Chorobami współistniejącymi mogą być więc m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, czy POChP. Które z nich są najgroźniejsze dla osób zakażonych koronawirusem?
Śmiertelność COVID-19 a choroby współistniejące
Śmiertelność wśród chorych na COVID-19 jest największa u pacjentów z tzw. grupy ryzyka.
Przy chorobie COVID-19 w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze oraz cierpiące na inne schorzenia, tzw. choroby współistniejące. - Dane z Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Holandii potwierdzają wcześniejsze doniesienia dot. grup podwyższonym ryzyku wystąpienia ciężkiej postaci choroby i śmierci. Do tych grup należą osoby starsze powyżej 70. roku życia oraz osoby z chorobami współistniejącymi - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Jak wynika z danych opublikowanych przez GIS, osoby cierpiące na niektóre choroby współistniejące mogą dużo gorzej przechodzić COVID-19, co może doprowadzić nawet do ich śmierci. Które choroby współistniejące są najgroźniejsze dla osób zakażonych koronawirusem? Wystąpienie ciężkiej postaci choroby, a w konsekwencji nawet śmierci może wystąpić u osób, które poza COVID-19 chorują na:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzycę,
- choroby sercowo-naczyniowe,
- przewlekłe choroby układu oddechowego,
- stan upośledzenia odporności,
- chorobę nowotworową,
- otyłość (u 73,4% osób w stanie krytycznym BMI wynosiło 30–40+).
O tym, jak duże jest ryzyko zgonu pacjentów chorych na COVID-19, którzy mają choroby współistniejące, informował również lekarz Łukasz Durajski. Jak wynika z danych opublikowanych na jego kanale na Instagramie, największe ryzyko zgonu występuje u pacjentów ze współistniejącymi chorobami serca. Na kolejnych miejscach znalazły się:
- cukrzyca,
- POChP,
- nadciśnienie,
- nowotwory.
Niestety, na zamieszczonym wykresie nie podano źródła tych danych.
Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny szczególnie chronić się przed zakażeniem koronawirusem i stosować do zaleceń. Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia rekomenduje, by jeśli to możliwe pozostać w domu i ograniczyć kontakt z innymi osobami. Ponadto, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny: często myć, a nawet dezynfekować ręce oraz pamiętać o prawidłowym używaniu rękawiczek i maseczki ochronnej, a także o jej dezynfekowaniu (jeśli używamy wielorazowej).
Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 9
