Kto może zostać krwiodawcą?
Każdy może zostać krwiodawcą - a przynajmniej każdy może spróbować. Zanim odda się krew, ochotnik przechodzi badania i po analizie wyników lekarz ocenia, czy spełnione są kryteria, by dana osoba mogła zostać krwiodawcą. Jeśli w trakcie badania okaże się, że ochotnik nie jest zdrowy, zostanie poinformowany, co mu dolega. Za takie badania - nawet w przypadku wyniku negatywnego - nie płaci się.
Oddawanie krwi na ściśle określonych zasadach
Jeśli opinia lekarska jest pozytywna, krew można oddawać na ściśle określonych zasadach. Krew pełna jest pobierana maksymalnie sześć razy w roku od mężczyzn i cztery razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy każdą sesją oddawania krwi nie może być krótsza niż osiem tygodni. Chodzi o to, by organizm mógł zregenerować pobraną krew. Maksymalnie pobiera się 450 ml krwi.
Oddać można nie tylko krew
Można również oddawać osocze. W takim przypadku od jednego dawcy nie można pobrać w okresie roku więcej niż 25 litrów osocza (objętość netto, bez antykoagulantu), przy czym przerwa pomiędzy poszczególnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 tygodnie.
https://www.gov.pl/web/nck/Kompendium wiedzy na temat poboru krwi, ściśle określonych zasad znajdziemy na rządowej stronie Narodowego Centrum Krwi pod
.
Każdy krwiodawca może liczyć na państwowe i miejskie benefity, a także komercyjne zniżki. Zobaczcie, jakie ulgi i bonusy mogą liczyć krwiodawcy:
Materiał zebrany na podstawie informacji ze stron: www.gov.pl, www.ksiegowosc.infor.pl, rckik-bydgoszcz.com.pl, krwiodawcy.org.
