Takie są ulgi, benefity i bonusy dla honorowych krwiodawców krwi [lista - 10.02.2023 r.]

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
22 sierpnia 1977 roku ustanowiono w Polsce odznaczenie resortowe, którymi honorowane są osoby oddające krew. W zależności od ilości oddanej krwi przysługują trzy odznaki: brązowa, srebrna i złota. To honorowe odznaczenie to nie jedyny bonus, z jakiego mogą cieszyć się dawcy krwi. Na jakie jeszcze bonusy, ulgi i benefity mogą liczyć krwiodawcy? Oto lista ►►►
22 sierpnia 1977 roku ustanowiono w Polsce odznaczenie resortowe, którymi honorowane są osoby oddające krew. W zależności od ilości oddanej krwi przysługują trzy odznaki: brązowa, srebrna i złota. To honorowe odznaczenie to nie jedyny bonus, z jakiego mogą cieszyć się dawcy krwi. Na jakie jeszcze bonusy, ulgi i benefity mogą liczyć krwiodawcy? Oto lista ►►► Malgorzata Genca, zdj. ilustracyjne
22 sierpnia 1977 roku ustanowiono w Polsce odznaczenie resortowe, którymi honorowane są osoby oddające krew. W zależności od ilości oddanej krwi przysługują trzy odznaki: brązowa, srebrna i złota. To honorowe odznaczenie to nie jedyny bonus, z jakiego mogą cieszyć się dawcy krwi. Na jakie jeszcze bonusy, ulgi i benefity mogą liczyć krwiodawcy?

Kto może zostać krwiodawcą?

Każdy może zostać krwiodawcą - a przynajmniej każdy może spróbować. Zanim odda się krew, ochotnik przechodzi badania i po analizie wyników lekarz ocenia, czy spełnione są kryteria, by dana osoba mogła zostać krwiodawcą. Jeśli w trakcie badania okaże się, że ochotnik nie jest zdrowy, zostanie poinformowany, co mu dolega. Za takie badania - nawet w przypadku wyniku negatywnego - nie płaci się.

Oddawanie krwi na ściśle określonych zasadach

Jeśli opinia lekarska jest pozytywna, krew można oddawać na ściśle określonych zasadach. Krew pełna jest pobierana maksymalnie sześć razy w roku od mężczyzn i cztery razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy każdą sesją oddawania krwi nie może być krótsza niż osiem tygodni. Chodzi o to, by organizm mógł zregenerować pobraną krew. Maksymalnie pobiera się 450 ml krwi.

Oddać można nie tylko krew

Można również oddawać osocze. W takim przypadku od jednego dawcy nie można pobrać w okresie roku więcej niż 25 litrów osocza (objętość netto, bez antykoagulantu), przy czym przerwa pomiędzy poszczególnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 tygodnie.

Kompendium wiedzy na temat poboru krwi, ściśle określonych zasad znajdziemy na rządowej stronie Narodowego Centrum Krwi pod

https://www.gov.pl/web/nck/

.

Każdy krwiodawca może liczyć na państwowe i miejskie benefity, a także komercyjne zniżki. Zobaczcie, jakie ulgi i bonusy mogą liczyć krwiodawcy:

Materiał zebrany na podstawie informacji ze stron: www.gov.pl, www.ksiegowosc.infor.pl, rckik-bydgoszcz.com.pl, krwiodawcy.org.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie