Przypomnijmy, że osoba, która oddaje krew otrzymuje 9 tabliczek czekolady (równowartość 4,5 tys. kalorii). Przysługują jej także dwa dni wolnego od pracy. Pod Wawelem postanowili dodatkowo zmotywować mieszkańców. Krakowska akcja odbywa się z inicjatywy Krzysztofa Dąbrowy, właściciela lokalu Nalej Se.
– To niestety już wakacyjna tradycja: wypadków jest więcej, a regularni krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy. My po raz kolejny staramy się dodatkowo zmotywować krakowian. Do udziału w akcji, także dzięki jej popularności w ubiegłych latach, udało się nam zachęcić innych właścicieli lokali, którzy dołączyli do inicjatywy i postanowili w najlepszy możliwy sposób zmotywować do oddania krwi – opowiada Dąbrowa.
- W każdym z lokali honorowi dawcy krwi mogą odebrać pyszne produkty kojarzące się z danym miejscem. Kawa, deser, pizza, zestaw lunchowy, przekąski, dania kuchni tajskiej, rzemieślnicze piwa (bezalkoholowe) i wiele innych. Po oddaniu krwi można wyruszyć w prawdziwy „gastro tour” po całym mieście – przekonują organizatorzy.
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy trwa wakacyjna akcja „Przyprowadź Krwiodawcę!”. Na nagrody (kubek oraz torba na zakupy) mogą liczyć minimum dwie osoby spośród których przynajmniej jedna nie oddawała krwi lub jej składników w tym roku. - Kubki dostają ponadto osoby, które zawitają do nas w piątki, z kolei bidony mamy dla wtorkowych krwiodawców – opowiada Krzysztof Laks z marketingu w RCKiK w Bydgoszczy. - Czasami uda nam się zorganizować inne formy zachęty, np. vouchery do restauracji McDonald's czy dodatkowe porcje słodyczy. Są to jednak akcje okazjonalne. Nie jest łatwo znaleźć firmy, które chciałyby włączyć się w takie inicjatywy. Gdyby ktoś chciał nas wspomóc, to zachęcam do kontaktu – dodaje Krzysztof Laks.
To też może Cię zainteresować
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy mieści się przy ul. Markwarta 8 (telefon 52 322 18 71). W poniedziałki, wtorki, środy i piątki pracuje w godz. 7.30-15.00, w czwartki 7.30-17.30, a w soboty 8.00-12.00.
Przypomnijmy, że krew mogą oddać osoby w wieku od 18. do 65. roku życia, ważące co najmniej 50 kg, będące w dobrym stanie zdrowia. Przed oddaniem krwi każdy przechodzi kwalifikację, podczas której należy poinformować personel o wszelkich schorzeniach, w tym przewlekłych, przeszłych zabiegach, operacjach, przyjmowanych lekach oraz podróżach zagranicznych.
Przeciwwskazaniem do donacji są poważne choroby układu krążenia, oddechowego, moczowego, nerwowego czy pokarmowego oraz poważne choroby skóry, choroby zakaźne i choroby układowe.
Oddanie krwi trwa tylko kilka minut. Pobierane jest 450 ml krwi. Po pobraniu krótki odpoczynek wystarczy, żeby się zregenerować i wrócić do codziennych zajęć.
Osoby zgłaszające się do punktu pobierania muszą być wypoczęte i wyspane. Rano zaleca się lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek oraz wypicie co najmniej 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Do punktu poboru krwi należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Wielokrotni dawcy powinni przynieść także legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
