Poprosiliśmy centralę Narodowego Funduszu Zdrowia o informacje, jak długo trzeba czekać na wyjazd do sanatorium.
- Aktualnie średni czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe dorosłych to około 7 miesięcy w skali kraju. Najkrótszy czas oczekiwania wynosi 4 miesiące. Najdłuższy nie przekracza 10 miesięcy - informuje Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ.
Najszybciej do uzdrowiska wyjadą mieszkańcy Pomorza, Podlasia, Warmii i Mazur. W ich przypadku czas oczekiwania wynosi 4 miesiące. 5 miesięcy trzeba czekać: w Zachodniopomorskiem, a 6 miesięcy - na Pomorzu i Kujawach, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce czas oczekiwania wynosi 7 miesięcy. Po 8 miesiącach od dostarczenia skierowania do NFZ na leczenie uzdrowiskowe wyjedziemy w: Małopolsce, Lubuskiem i w Świętokrzyskiem, a po 9 miesiącach w Łódzkiem i na Śląsku. Najdłużej, bo 10 miesięcy, trzeba czekać na Dolnym Śląsku i Mazowszu.
Poinformują, jaki jest czas oczekiwania
By wyjechać do sanatorium z NFZ, trzeba mieć e-skierowanie. Kiedy lekarz je wystawi, automatycznie zostanie ono przesłane do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie trzeba nic wysyłać, ani przynosić.
W ciągu 30 dni e-skierowanie zostanie zarejestrowane i rozpatrzy je lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej.
- Jeśli je zatwierdzi, otrzymamy informację, o numerze skierowania, jak zostało rozpatrzone i jaki jest przewidywany okres oczekiwania. Jeśli w sanatorium, które oferuje leczenie lub rehabilitację, są wolne miejsca, NFZ potwierdzi e-skierowanie. Otrzymamy taką informację nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.
Jeśli brakuje miejsc w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, otrzymamy także informację o przybliżonym czasie oczekiwania. Jest on liczony od momentu wpływu skierowania do NFZ i może się zmienić. Na Internetowym Koncie Pacjenta otrzymamy informację, na jakim etapie procedowania jest e-skierowanie.
Co ważne, jeśli lekarz z NFZ odrzuci nasze skierowanie np. z powodu przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, również otrzymamy informację do wiadomości. Od tej decyzji lekarza NFZ nie przysługuje odwołanie.
Nie przegap
Pytajcie o „zwroty”, to szybciej wyjedziecie
Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie leczenia uzdrowiskowego, można z tej formy leczenia (ze względów medycznych) korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Turnus trwa 21 dni.
Nadal można ubiegać się o tzw. zwroty. Nie oznacza to jednak, że jeśli skorzystamy ze „zwrotu”, to już za kilka dni wyjedziemy do sanatorium. Musi minąć wspomniane 18 miesięcy od powrotu z poprzedniego leczenia. O zwroty można pytać pod nr. tel.: 52 325 29 25, 52 325 29 34 oraz pod nr. infolinii 800 190 590.
- Pacjent, który chce wyjechać w ramach „zwrotów”, powinien być przygotowany na wyjazd w terminie krótszym niż 14 dni - zaznacza Barbara Nawrocka.
Oni bez kolejki wyjadą do sanatorium z NFZ
Są jednak osoby, których nie obowiązuje kolejka na leczenie uzdrowiskowe. Takie uprawnienie mają:
- pracujący przy azbeście,
- zasłużeni honorowi dawcy krwi,
- honorowi dawcy przeszczepu,
- inwalidzi wojskowi i wojenni,
- kombatanci,
- uprawnieni żołnierze,
- osoby przed/po przeszczepie komórek, tkanek i narządów,
- weterani poszkodowani,
- działacze opozycji,
- osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osoby deportowane.
- Prosimy wówczas o dołączenie do skierowania dokumentów potwierdzających uprawnienie - mówi Barbara Nawrocka.