Główną motywacją krwiodawców jest "honorowe, czyli bezinteresowne oddawanie krwi w celu ratowania życia drugiego człowieka". - Ale są też oczywiście inne korzyści, jak regularne badania, dwa dni wolnego od pracy, a dla tych najbardziej zasłużonych pierwszeństwo w dostępie do służby zdrowia - wskazuje Krzysztof Laks, z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
To Cię teraz może zainteresować
Każda grupa krwi potrzebna, ale ta jest najbardziej pożądana
Krzysztof Laks podkreśla: - Jednorazowo dawca może oddać 450 ml krwi pełnej i może to zrobić, niezależnie od płci raz na 8 tygodni. Rekordziści mają na swoim koncie nawet po kilkadziesiąt litrów. Bardziej doświadczony dawca może też oddawać składniki krwi, takie jak osocze czy płytki krwi.
Potrzebna jest każda grupa krwi, bo każda ratuje życie. Ale najbardziej pożądana jest grupa 0 Rh-, ze względu na to, że jest grupą uniwersalną. - Zwłaszcza tę grupę krwi wykorzystuje się przy niebezpiecznych wypadkach - argumentuje Krzysztof Laks.
Krwiodawcy nie powinni przyjmować żadnych używek - zarówno bezpośrednio przed, jak i po oddaniu krwi. Gdy dawca miał na przykład grypę czy infekcję grypopodobną, z gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza, może krew oddać po 2 tygodniach od ustąpienia objawów lub od zakończenia leczenia antybiotykami. Tak samo jest w przypadku COVID-19.
Tymczasowo donatora krwi dyskwalifikuje też szczepienie, choćby przeciw COVID-19. W tym przypadku można ją oddać dopiero po 48 godzinach od podania szczepionki typu mRNA (Pfizer, Moderna) i po 14 dniach od podania szczepionki wektorowej (Astra Zeneca, Johnson & Johnson). A jeśli wystąpi niepożądana reakcja poszczepienna, dyskwalifikacja ta wydłuża się o 7 dni po ustąpieniu objawów tej reakcji.
Z kolei na 4 miesiące dyskwalifikuje badanie endoskopowe przy użyciu fiberoendoskopu (m. in. gastroskopia, kolonoskopia), duży zabieg chirurgiczny, tatuaż lub akupunktura, o ile nie została ona wykonana przez wykwalifikowaną osobę przy użyciu jałowych i jednorazowych igieł. Także zabieg kosmetyczny połączony z naruszeniem powłok skórnych, jak choćby makijaż permanentny. Krwi nie powinny też oddawać kobiety 6 miesięcy po porodzie albo po zakończeniu ciąży.
Natomiast nigdy nie będzie mogła być honorowym krwiodawcą osoba, która ma:
- choroby układu krążenia,
- choroby układu nerwowego,
- padaczkę,
- cukrzycę,
- choroby zakaźne,
- nowotwory złośliwe.
Honorowe krwiodawstwo - o tym należy pamiętać
Warto pamiętać choćby o tym, że mężczyźni mogą oddawać krew pełną nie częściej niż sześć razy do roku, a kobiety – maksymalnie cztery razy. - Zawsze jednak przerwa między donacjami musi wynosić minimum 8 tygodni - przypomina raz jeszcze Krzysztof Laks.
I o tym, że przed oddaniem krwi – o czym nie wszyscy chętni wiedzą - nie należy być na czczo, tylko trzeba zjeść solidny posiłek, ale jednocześnie lekki. Z mniejszą ilością tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, czyli nie mleko, masło, pasztet, śmietana, rosół, tłuste mięso i kiełbasa, jajka i ciasta kremowe, bo krew w momencie pobrania musi zawierać tych tłuszczów jak najmniej. Ale za to na przykład pieczywo, ser biały, dżem, chuda wędlina…
Trzeba dobrze się nawodnić - w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić około 2 litrów płynów (woda mineralna, soki). Być wypoczętym oraz wyspanym i nie należy mieć objawów przeziębienia (katar, kaszel, opryszczka). Co bardzo istotne – przed oddaniem krwi trzeba ograniczyć palenie papierosów i nie można być pod wpływem alkoholu. Także w dniu poprzedzającym jej oddanie!
Każdy donator krwi powinien mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numer PESEL, czyli: dowód osobisty, paszport, kartę pobytu, kartę stałego pobytu, książeczkę żeglarską, żołnierską kartę tożsamości, dokument elektroniczny – tu konieczne jest zalogowanie się przy osobie rejestrującej i pokazanie odświeżonego dokumentu. Warto wiedzieć, że w przypadku oddania krwi prawo jazdy oraz legitymacja szkolna lub studencka nie są akceptowane jako dokument potwierdzający tożsamość krwiodawcy.
- Warto uświadomić sobie, jak bezcennym, niezastąpionym lekiem jest krew płynąca w naszych żyłach i w jak prosty sposób możemy się nią podzielić. Wystarczy mieć ukończone 18 lat, ważyć minimum 50 kg i być zdrowym. Cały proces jest całkowicie bezpieczny, praktycznie bezbolesny i trwa od 5 do 10 minut a ratuje życie ludzkie – podsumowuje Krzysztof Laks z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
*Już 12 października odbędzie się 1. Bieg Bydgoszcz Tętni Dobrem. Chętni wystartują z bydgoskiego Myślęcinka, aby wspólnie promować Honorowe Krwiodawstwo.[/b]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Zgotowali piekło rodzicom Ewy Wachowicz. Wstrząsające, jak dziś o tym mówi
- Co się stało z Anną Lewandowską? Włosy, jakby piorun w rabarbar strzelił i litry potu
- Edyta Górniak może odetchnąć z ulgą. Paulla Ignasiak wygląda już teraz jak Rozenek
- Ludzie martwią się o Kasię Kowalską. Ma siniaki i zadrapania, wychwycili coś jeszcze