MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do 30 kwietnia trzeba złożyć deklarację PIT. Z jakich ulg przy rozliczeniu podatku możemy liczyć w 2024 roku?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Deklarację podatkową należy złożyć do 30 kwietnia 2024. Na jakie ulgi możemy liczyć?
Deklarację podatkową należy złożyć do 30 kwietnia 2024. Na jakie ulgi możemy liczyć? 123rf
Zeznanie podatkowe za miniony rok należy złożyć do 30 kwietnia 2024, został nam więc ostatni dzień, aby to zrobić. W ramach obowiązku rozliczeń PIT za rok 2023, podatnicy mają możliwość skorzystania z różnych ulg, dzięki którym może zmniejszyć się należność wobec państwa. Od ulgi internetowej, przez wsparcie dla rodzin, po ulgę dla młodych, wchodzących dopiero na rynek pracy – każda z nich ma na celu nie tylko obniżenie wysokości rozliczenia, ale również promowanie określonych zachowań i inwestycji w siebie i życie dookoła nas. Zatem na jakie ulgi możemy liczyć w 2024 roku?

Spis treści

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w roku 2022 z odliczeń skorzystało ponad 8,7 miliona podatników, oszczędzając łącznie niemal 14 mld zł.

Ulga internetowa

W 2024 roku podatnicy mogą skorzystać z ulgi internetowej, która pozwala na odliczenie do 760 zł za wydatki poniesione na usługi internetowe w danym roku.

Aby móc z niej skorzystać, konieczne jest posiadanie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, takich jak faktury VAT. Odliczenie dotyczy osób, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37.

- Ulga internetowa to ważny element wspierający dostęp do sieci internetowej w polskich gospodarstwach domowych. W obecnych czasach, kiedy praca zdalna lub hybrydowa i edukacja online stały się normą, możliwość odliczenia wydatków na internet jest niezwykle cenna – komentuje Aneta Miszczak, ekspert Intrum.

W zeszłym roku z takiej możliwości skorzystało około 425 tys. podatników, oszczędzając średnio 609 zł. Należy pamiętać, że ulga przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych. Możemy więc posłużyć się nią, jeżeli nie robiliśmy tego w latach poprzednich lub po raz pierwszy odliczyliśmy poniesione koszty przy rozliczeniu za rok 2022.

Ulga prorodzinna

Jedną z najczęściej wykorzystywanych form wsparcia podatkowego w Polsce jest ulga prorodzinna. Rodzice mogą liczyć na upust w wysokości 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie, na pierwsze i drugie dziecko. Przy kolejnych dzieciach stawka wzrasta do 166,67 zł miesięcznie (2000,04 zł rocznie) na trzecie dziecko i 225 zł miesięcznie (2700 zł rocznie) na czwarte i kolejne dzieci.

Do skorzystania z pomocy, niezbędne będzie spełnienie warunków dochodowych. Podatnik nie może przekroczyć 56 000 zł rocznych dochodów (112 000 zł dla małżonków rozliczających się wspólnie).

Według danych Ministerstwa Finansów, z tej ulgi w Polsce korzysta prawie 4 680 000 podatników, oszczędzając przy tym średnio 1 510zł. Dzięki niej rodzice mogą odzyskać część wydatków poniesionych na wychowanie dzieci. Ułatwienie jest dostępne dla podatników rozliczających się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37.

Ulga dla krwiodawców

Honorowi krwiodawcy w 2024 roku będą mogli odliczyć kwotę ekwiwalentu za oddaną w 2023 roku krew lub jej składniki, czyli np. osocze. Obowiązująca stawka wynosi 130 zł za litr, jednak przysługująca ulga nie może wynosić więcej niż 6% dochodu. Aby z niej skorzystać, konieczne będzie potwierdzenie od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dotyczy ona osób, które planują rozliczać się poprzez formularz PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37.

- Kwota wyliczona przez prawodawców może wydawać się niewielka, ale w ten sposób w poprzednim roku podatkowym Polacy zaoszczędzili ponad 10 milionów złotych – podkreśla Aneta Miszczak.

Zerowy PIT

Ulga dla młodych, znana również jako „zerowy PIT”, to zwolnienie z konieczności płacenia podatku dochodowego dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia i w danym roku podatkowym zarobiły mniej niż 85 528 zł.

Jeżeli w okresie rozliczeniowym osoba ukończy 26 lat, PIT zerowy przestaje być naliczany dopiero po dniu urodzin. Zwolnienie to obejmuje przychody ze stosunku pracy, umów zlecenia, a także praktyki absolwenckiej, stażu uczniowskiego czy nawet zasiłku macierzyńskiego. Nie ma konieczności składania specjalnych wniosków, żeby móc nie płacić podatku dochodowego.

Wsparcie dla potrzebujących

Osoby w Polsce mają możliwość pomocy innym bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przekazanie 1,5% swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego jest formą wsparcia, która pozwala mieć realny wpływ na działalność organizacji społecznych, charytatywnych czy kulturalnych.

Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy wypełnić odpowiednią część zeznania podatkowego, wskazując numer KRS wybranej przez siebie organizacji. Warto pamiętać, że przekazanie 1,5% nie zwiększa ponoszonego obciążenia – jest to część podatku, który i tak należałoby zapłacić na rzecz państwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do 30 kwietnia trzeba złożyć deklarację PIT. Z jakich ulg przy rozliczeniu podatku możemy liczyć w 2024 roku? - Strefa Biznesu

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski