Czym jest ulga rehabilitacyjna?
Ulga rehabilitacyjna to ulga przysługująca niepełnosprawnym, jak i osobom je utrzymującym – małżonkowi, rodzicom, dzieciom (własnym i przysposobionym), rodzeństwu, teściom, zięciowi lub synowej. Dzięki niej można odliczyć od podatku różne wydatki związane z leczeniem, rehabilitacją, czy podniesieniem jakości życia osoby z niepełnosprawnościami (także te w obcej walucie).
Warunki przyznania ulgi rehabilitacyjnej
Żeby móc uwzględnić ulgę rehabilitacyjną w zeznaniu podatkowym należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności (dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci) lub przyznaną rentę socjalną, szkoleniową bądź z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Warto zaznaczyć, że obowiązuje limit dochodów – wynosi on w tym roku 21 371,52 zł. Do tej kwoty nie wlicza się jednak m.in. alimentów, świadczenia pielęgnacyjnego, dodatku osłonowego, czy bonu energetycznego.
Dokumenty do rozliczenia ulgi
Odliczyć od podatku możemy jedynie zakup produktów lub usług ze środków własnych – czyli takich, na które nie dostaliśmy dotacji lub dofinansowania np. z PFRON, za które wcześniej nie dostaliśmy już zwrotu pieniędzy. Podstawą do odliczenia może być faktura, paragon lub inny dowód zakupu, czy np. potwierdzenie przelewu bankowego lub wykonanego na Poczcie Polskiej. Osoba starająca się o ulgę musi złożyć PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 z załącznikiem PIT/O, zawierającym informacje o odliczeniach.
Co można odliczyć w ramach ulgi?
Wyróżnia się dwa rodzaje wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Pierwszy to wydatki nielimitowane – można odliczyć pełną kwotę. Drugi to wydatki limitowane – uwzględniające górny lub dolny limit kwotowy. Jakie produkty i usługi znajdują się w poszczególnych grupach? Jakie obowiązują ,,widełki” rozliczeniowe? Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej galerii.
