Bankowość elektroniczna i kontrole
Bankowość elektroniczna to prawdziwa wygoda, szybkość działania i łatwość obsługi. By wykonać przelew nie trzeba szukać placówki bankowej (których jest coraz mniej), stać w kolejkach i wypisywać wniosków. Wystarczy zalogować się na swoje konto, wybrać odbiorcę, wpisać kwotę i gotowe – przelew dotrze do adresata najpóźniej następnego dnia roboczego. Jednak z tego ułatwienia korzystają nie tylko konsumenci, ale także urzędnicy skarbowi tropiący nielegalne działania.
Urząd Skarbowy i banki kontrolują przelewy
Już od dwóch lat pracownicy Urzędu Skarbowego mogą skontrolować przelewy jakie wykonaliśmy na swoim koncie bankowym i to bez informowania nas o tym, że jakiekolwiek działania w tym względzie zostały podjęte.
W dodatku banki są zobowiązane do przekazywania do Głównego Inspektora Administracji Skarbowej wszelkich informacji o płatnościach, które wydają się im podejrzane. Ten z kolei wydaje decyzję co do dalszych kroków i kontroli.
Warto zaznaczyć, że kontrole nie dotyczą jedynie aktualnych płatności. Urzędnicy skarbowi mogą sprawdzać przelewy bankowe do pięciu lat wstecz.
Te przelewy kontroluje skarbówka
Oczywiście, Urząd Skarbowy nie kontroluje wszystkich przelewów, jakie wykonujemy. Byłoby to fizycznie niemożliwe, biorąc pod uwagę, że rocznie wykonuje się ich ponad dwa miliardy.
Jednak niektóre przelewy wzbudzają podejrzliwość urzędników skarbowych, którzy po zobaczeniu nietypowej płatności podejmują się szczegółowej kontroli. Jak tego uniknąć i na co uważać? Szczegóły znajdziesz w naszej galerii.
