Waloryzacja emerytur 2025
Ostatnie wypłaty trzynastych i czternastych emerytur były rozczarowaniem dla wielu seniorów, którzy spodziewali się wyższych kwot. Niestety, coroczna waloryzacja świadczeń, która odbywa się zawsze pierwszego dnia marca, także nie budzi optymizmu.
Bazując na poziomie inflacji i wzrostowi płac prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji przygotowany przez Ministerstwo Finansów wyniesie 105,82 procent. Przypomnijmy dla porównania, że w zeszłym roku wynosił on 112,12%.
Wskaźnik waloryzacji – co oznacza?
Wskaźnik waloryzacji na poziomie 105,82% oznacza, że świadczenia wzrosną o 5,82%. Przykładowo, emerytura minimalna wzrosłaby dzięki temu o 103,69 złotych i wyniosłaby 1884,69 złotych brutto. Ponadto, według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja jest niższa niż przewidywano, co dodatkowo może obniżyć wskaźnik waloryzacji. Jak widać, emeryci mogą spodziewać się podwyżek świadczeń, ale tylko minimalnych.
Minimalna i maksymalna emerytura w Polsce
Warto przypomnieć, że nawet 400 tysięcy seniorów nie otrzymuje nawet minimalnej emerytury. Jest to spowodowane faktem, iż nie mają oni odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego (pracy). Nigdy nie pracowali bądź byli zatrudniani tylko dorywczo i na umowy cywilnoprawne, takie jak umowa o dzieło, czy umowa zlecenie.
W związku z tym ,,rekordziści” otrzymują świadczenie w wysokości kilku groszy miesięcznie. Na drugim biegunie znajduje się szczęśliwiec z Zabrza, który pobiera emeryturę w wysokości aż 48 tysięcy złotych. Jego staż pracy wynosi 62 lata, senior nigdy nie był też na chorobowym.
Waloryzacja emerytur – tabela
W naszej galerii zdjęć znajdziecie tabele z wyliczeniami emerytur po waloryzacji, przy przyjęciu spodziewanego wskaźnika na poziomie 105,82 procent.
