Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda nowa wystawa w Młynach Rothera. "Młyn-Maszyna" już czynna [zdjęcia]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
"Młyn-Maszyna" to wystawa popularnonaukowa, w której są stanowiska do samodzielnego eksperymentowania. Zobacz zdjęcia w naszej galerii ▶▶
"Młyn-Maszyna" to wystawa popularnonaukowa, w której są stanowiska do samodzielnego eksperymentowania. Zobacz zdjęcia w naszej galerii ▶▶ Dariusz Bloch
W piątek, 8 grudnia, nastąpiło oficjalnie otwarcie drugiej wystawy w bydgoskich Młynach Rothera - "Młyn-Maszyna". Ekspozycję można już zwiedzać - zobaczcie na naszych zdjęciach, jak wygląda. Interaktywna wystawa "Młyn-Maszyna" nawiązuje do historii Młynów Rothera.

"Młyn-Maszyna" to druga wystawa stała w Młynach Rothera i pierwsza interaktywna wystawa popularnonaukowa w Bydgoszczy.

- Historia Młynów zainspirowała nas do odkrywania fascynującego świata fizyki, chemii i biologii. Na wystawie "Młyn-Maszyna" nie tylko go zobaczymy, ale przede wszystkim - doświadczymy. Interaktywne stanowiska do samodzielnego eksperymentowania zachęcą dzieci i dorosłych do zabawy w konstruktorów, pracowników młynów i architektów - informuje Anna Czarnecka, kierowniczka Działu Komunikacji Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Oficjalnie otwarcie wystawy odbyło się w piątek, 8 grudnia o godz. 12.00, a udostępniona dla wszystkich zwiedzających została o godz. 18.00.

"Młyn-Maszyna" to wystawa popularnonaukowa, w której są stanowiska do samodzielnego eksperymentowania. Opowiada ona o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, wyjaśnia sposób działania urządzeń pracujących kiedyś w młynach i zdradza tajniki procesu produkcji - od ziarna do mąki.

Przez wiele lat w Młynach Rothera potężna maszyna mieliła zboże na mąkę. Jakie siły natury, odkrycia nauki i wynalazki za tym stoją? Można to sprawdzić na wystawie "Młyn-Maszyna". Zwiedzający mogą wcielić się w role konstruktorów, pracowników młynów i architektów. Przy użyciu współczesnych maszyn dzieci i dorośli będą transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać.

Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć na wystawie, która składa się łącznie z 20 eksponatów. Zwiedzanie wystawy zajmuje około 45 minut.

- Wyposażenie Młynów nie zachowało się do naszych czasów. Dzięki wystawie możemy dowiedzieć się, jak działają maszyny przemysłowe, a z pomocą interaktywnych eksponatów doświadczyć w praktyce, jakie zjawiska naukowe, temu działaniu towarzyszą - mówi Sylwia Mularczyk, autorka koncepcji i scenariusza wystawy oraz zastępczyni kierowniczki Działu Programowego Młynów Rothera.

Wystawę zbudowała Pracownia MAE Multimedia Art & Education z Gdańska, która zrealizowała wcześniej ekspozycje między innymi w Muzeum II Wojny Światowej i Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Ekspozycja "Młyn-Maszyna kosztowała 4 mln 900 tys. zł. Projekt był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

"Młyn-Maszyna" to druga wystawa stała w Młynach Rothera. Pierwszą są „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Otwarto ją w listopadzie 2022 roku. Ekspozycja pokazuje związki Bydgoszczy z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, prowadzi zwiedzających przez ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy i codziennego życia nad rzekami.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera