Podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy 22 listopada zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel poinformował, że miasto planuje wybudować basen rehabilitacyjny przy Zespole Szkół nr 30 Specjalnych przy ulicy Jesionowej. - W projekcie budżetu na 2024 rok jest to nowa inwestycja, na którą nie mamy obecnie zewnętrznego dofinansowania, ale będziemy próbowali je zdobyć - mówił Michał Sztybel.
Radni popierają budowę basenu na Szwederowie
Starania o basen trwają od wielu lat. Jest już nawet projekt tego obiektu, w którym koszt budowy oszacowano na ponad 20 milionów złotych, jednak ten projekt będzie zmieniany. - Musimy go dostosować do możliwości finansowych miasta, dlatego przewidujemy 12 milionów - zapowiedział Michał Sztybel.
Ostateczny kształt budżetu będzie głosowany na grudniowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy.
Po aktualizacji projektu w przyszłym roku, inwestycja ma być realizowana w latach 2025-2026.
- Dobrze, że udało się wprowadzić do budżetu tak ważny społecznie projekt basenu dla dzieci z niepełnosprawnościami - komentował na sesji radny Jakub Mikołajczak (KO).
- Po integracyjnych placach zabaw jest to kolejna ważna inwestycja pokazująca, że Bydgoszcz jest przyjazna osobom niepełnosprawnym - przekonywał radny Ireneusz Nitkiewicz (KO).
Radny Paweł Bokiej (PiS) przypomniał, że o budowie tego basenu rozmawiano jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Miasta (2014-2018 - red.). - Jest to przede wszystkim zasługa nauczycieli z tej szkoły oraz rodziców uczniów, którzy są świetnie zorganizowani i przez te wszystkie lata wywierali presję, organizując głosy poparcia dla tej inwestycji - mówił Paweł Bokiej.
Rehabilitacja w wodzie
Dyrektor Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych Ilona Zygadło również zwraca uwagę na ważną rolę rodziców, którzy spotykali się w tej sprawie z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim i apelowali o wybudowanie obiektu.
- Cieszę się, że te rozmowy przyniosły efekt w postaci wpisania inwestycji do miejskiego budżetu. Nasi uczniowie bardzo potrzebują tego basenu, bo zajęcia w wodzie są niezwykle pomocne w procesie rehabilitacji. Skorzystają z niego między innymi osoby ze spektrum autyzmu - mówi Ilona Zygadło.
Dyrektor Ilona Zygadło będzie uczestniczyła w pracach nad aktualizacją projektu basenu. - Przewidziano o 8 milionów mniej, mam nadzieję że nie wpłynie to niekorzystnie na wyposażenie obiektu. Chciałabym, żeby była możliwość prowadzenia zajęć z muzykoterapią i światłoterapią. Takie elementy są kosztowne, ale liczę, że uda się wybudować w pełni profesjonalny basen rehabilitacyjny, który zaspokoi potrzeby naszych podopiecznych - dodaje Ilona Zygadło.
Basen zapewni większe możliwości rehabilitacji uczniów z z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi pod postacią niepełnosprawności intelektualnej i niepełnosprawnościami narządu ruchu, słuchu, wzroku bądź autyzmu. Zajęcia w wodzie mają służyć: poprawie kondycji mięśniowo-nerwowej, obniżeniu napięcia mięśniowego; zmniejszeniu dolegliwości bólowych, poprawie ogólnej wydolności organizmu, usprawnieniu ruchowemu, uspołecznieniu i usamodzielnieniu, niwelowaniu negatywnych emocji, poprawie orientacji przestrzennej, a także przyswajaniu nowych ruchów i czynności organizacyjno-porządkowych.
Aby spełniać swoją funkcję basen powinien być wyposażony w następujące elementy:
- prostokątna niecka z podnoszonym dnem na całej powierzchni, połączona z niecką przeciwprądu z funkcją masażu;
- niecka okrągłą z kolorowym oświetleniem, gejzerami, kurtynami, biczami wodnymi;
- pomieszczenie do terapii flotacyjnej z niecką z oświetleniem do koloroterapii i nagłośnieniem do dźwiękoterapii;
- urządzenia do terapii rowerowej w wodzie;
- wirówka do narządów ruchu;
- sauna na podczerwień.
Wszystkie te elementy były uwzględnione w pierwszym projekcie.
Zobacz wideo: Szpitale w Bydgoszczy wprowadzają ograniczenia odwiedzin i proszę o noszenie maseczek
