Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagospodarowanie Kanału Bydgoskiego. Będą konsultacje społeczne

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Wizualizacja zagospodarowania terenów wokół Kanału Bydgoskiego
Wizualizacja zagospodarowania terenów wokół Kanału Bydgoskiego Materiały Urzędu Miasta Bydgoszczy
Miasto zapowiedziało przygotowanie spójnej koncepcji rewitalizacji i zagospodarowania Starego i części Nowego Kanału Bydgoskiego. Jej autorem będzie architekt Janusz Pulikowski. W przyszłym roku odbędą się konsultacje społeczne.

Informacje w tej sprawie przekazano w czwartek podczas konferencji prasowej. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel przyznał, że dotychczas brakowało całościowego planu dla terenów Kanału Bydgoskiego będących w zarządzie miasta. Istnieją miejscowe plany zagospodarowania, ale obejmują one wybrane punkty, a nie całość.

- Chcemy działać według konkretnego planu, dlatego zleciliśmy przygotowanie koncepcji zagospodarowania Kanału Bydgoskiego. Celem jest między innymi wskazanie, w jakich miejscach powinna pozostać naturalna strefa, a gdzie można realizować zadania z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego albo gdzie mogą łowić wędkarze - mówił Michał Sztybel.

Prace nad przygotowaniem koncepcji zostały podzielone na trzy etapy. W pierwszym, już zakończonym etapie, dokument zaproponowany przez biuro projektowe analizowali miejscy urzędnicy. Druga część to dyskusje z członkami Rad Osiedli i Rady ds. Estetyki Miasta - one już się zaczęły i mają potrwać do połowy stycznia 2024. Ostatni etap to szerokie konsultacje społeczne, w których będą mogli wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy. Odbędą się one na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

- Przyjęty dokument będzie zobowiązywał władze miasta do tego, aby nie pozwalać na elementy przypadkowości wokół Kanału Bydgoskiego - zapewnił Michał Sztybel.

Przyszłe projekty zgłaszane w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim będą musiały być zgodne z przyjętą koncepcją.

- Wokół Kanału Bydgoskiego ścierają się opinie różnych grup: historyków, przyrodników, miłośników wypoczynku. Chcemy przygotować taką koncepcję, która połączy oczekiwania i potrzeby wszystkich osób, np. kajakarzy, turystów zwiedzających śluzy, czy osób po prostu odpoczywających nad Kanałem - dodał Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Autorem koncepcji jest architekt Janusz Pulikowski, który przygotował plan dla terenów od ronda Grunwaldzkiego do Śluzy VIII. Wśród pomysłów jest np. mocne zaakcentowanie początku Kanału przy rondzie Grunwaldzkim. Byłaby to barka (model lub prawdziwy obiekt) oraz tablice z archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami Kanału. Janusz Pulikowski zwrócił też uwagę na to, że obecnie Kanał jest przeładowany niespójnymi elementami małej architektury. Jest też za mało kładek łączących brzegi Kanału.

W 2023 roku w otoczeniu Kanału Bydgoskiego zrealizowano kilkanaście inwestycji. Ich wartość szacowana jest na 10 milionów złotych. Trwają przygotowania do kolejnych zadań. W projekcie budżetu miasta na 2024 rok przewidziano około 5 milionów złotych na inwestycje nad Kanałem Bydgoskim.

Zobacz wideo: Rysownik i ornitolog z Bydgoszczy wydał wyjątkową książkę – "Ptaki Kilona"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo