Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak świętowali bydgoszczanie w PRL-u. Zdjęcia z wystawy w muzeum [zdjęcia]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
We wtorek, 24 stycznia, w Spichrzach nad Brdą przy ulicy Grodzkiej 7-11 odbył się wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Niech się święci... Bydgoszcz w PRL-u”. Wystawa otwarta będzie do 4 czerwca.
We wtorek, 24 stycznia, w Spichrzach nad Brdą przy ulicy Grodzkiej 7-11 odbył się wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Niech się święci... Bydgoszcz w PRL-u”. Wystawa otwarta będzie do 4 czerwca. Dariusz Bloch
Pamiątki z czasów PRL-u, między innymi fotografie i wykonane amatorsko filmy, można od 24 stycznia oglądać na nowej wystawie w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

We wtorek, 24 stycznia, w Spichrzach nad Brdą przy ulicy Grodzkiej 7-11 odbył się wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Niech się święci... Bydgoszcz w PRL-u”.

Zdjęcia, plakaty, numizmatyka z PRL-u

- Ekspozycja jest podróżą do dawnej rzeczywistości, a dla wielu do lat dzieciństwa lub młodości. I pomimo panującego wówczas ustroju socjalistycznego i braku wolności może ona wywoływać uczucie nostalgii - informuje Janusz Milanowski z Działu Promocji i Marketingu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

- Na wystawie prezentujemy archiwalne fotografie, plakaty, obiekty numizmatyczne i falerystyczne, filmy amatorskie i wspomnienia oraz przedmioty codziennego użytku związane ze świętowaniem bydgoszczan w minionej epoce - dodaje Janusz Milanowski.

Tematyka wystawy związana jest z obchodzeniem przez mieszkańców Bydgoszczy różnych świąt - kościelnych, państwowych, a także prywatnych uroczystości. Do obejrzenia będą między innymi zdjęcia z pochodów pierwszomajowych, procesji Bożego Ciała, uroczystości Dnia Wojska Polskiego, obchodów święta 3 Maja. Nie zabraknie też relacji z Dnia Babci i Dziadka w 1978 roku. Wśród eksponatów jest np. plakat wydany z okazji 600-lecia Bydgoszczy w 1946 roku. Jak podaje na swojej stronie Muzeum Okręgowe, ważnym elementem wystawy są też takie wydarzenia z życia ówczesnych bydgoszczan, jak chrzciny dzieci, Pierwsza Komunia św., śluby, Boże Narodzenie, Wielkanoc, zabawy sylwestrowe.

Czasu na zobaczenie tego wszystkiego będzie dużo. Wystawa, której kuratorkami są dr Anna Nadolska oraz Daria Fosińska, będzie czynna do 4 czerwca.

Filmy z Bydgoszczy w czasach Polski Ludowej

Internauci mogą też zajrzeć na stronę Muzeum, gdzie zamieszczone zostały filmy związane z najnowszą wystawą. Jest między innymi zapis obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 roku czy relacja z wizyty Edwarda Gierka w bydgoskiej fabryce „Makrum” w 1971 roku. Obejrzeć można przedświąteczne zakupy bydgoszczan z lat 80, Śmigus-dyngus oraz domową imprezę czy Dzień Dziecka z lat 70. Takich historycznych filmów jest łącznie 26.

Maski karnawałowe na warsztatach

Wystawę „Niech się święci... Bydgoszcz w PRL-u” zorganizowano jako część obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Wystawie towarzyszą różne wydarzenia. W niedzielę, 29 stycznia w godz. 12.00-14.00 odbędzie się impreza pod hasłem „Niedziela w Muzeum: Niech się święci. Bal czas zacząć!”. Będzie można dowiedzieć się, co to jest karnawał i Ostatki. Uczestnicy zabawy wykonają karnawałowe maski. Wydarzenie adresowane jest do dzieci i młodzieży w wieku 5-12 lat. Koszt biletu wstępu to 5 złotych. Zapisy prowadzone są na Facebooku Muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo