Pomnik Walki i Męczeństwa odsłonięto 5 września 1969 roku, w 30. rocznicę zajęcia Bydgoszczy przez hitlerowskich żołnierzy. Pomnik stanął w miejscu publicznych egzekucji, jakie tu miały miejsce we wrześniu 1939 roku. Od kilku lat stoi w nowym miejscu na Starym Rynku. W sierpniu 2018 roku został przesunięty o kilkanaście metrów w kierunku północno-zachodnim. Bydgoskie władze przekonywały, że dzięki temu stanie się elementem efektownie zamykającym oś widokową biegnącą wzdłuż północnej pierzei. Zmiana lokalizacji wzbudzała protesty, m.in. wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy apelowali, by monument zostawić w starym miejscu.
Dolina Śmierci w Fordonie upamiętnia miejsce kaźni mieszkańców Bydgoszczy, którzy zginęli z rąk hitlerowców. Wśród zamordowanych w Dolinie Śmierci w październiku i listopadzie 1939 roku byli nauczyciele, lekarze, kapłani, prawnicy, rzemieślnicy i kupcy, policjanci i żołnierze, a także przypadkowi mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci.
Miejsca pamięci w Bydgoszczy
Na Jachcicach znajduje się monument upamiętniający pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców tej dziennicy. Obiekt stoi na ulicy Ludwikowo, przy skrzyżowaniu z ulicą Niecałą.
Przy ulicy Dworcowej 63, przed budynkiem dawnej Dyrekcji Kolejowej stoi obelisk z napisem:
"Pamięci kolejarzy z Węzła Bydgoskiego poległych i pomordowanych w latach II wojny światowej, którzy od pierwszych dni września 1939 r. stanęli do walki w obronie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".
Różnym miejscom pamięci w Bydgoszczy poświęcona jest strona na Facebooku - Bydgoskie Miejsca Pamięci
