https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej - zobacz zdjęcia

Maciej Czerniak
To najmłodsze święto państwowe w Polsce. W Bydgoszczy pierwszy raz obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
To najmłodsze święto państwowe w Polsce. W Bydgoszczy pierwszy raz obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Arkadiusz Wojtasiewicz
Była asysta honorowa żołnierzy i kwiaty złożone pod obeliskiem na skwerze Inwalidów Wojennych złożyli przedstawiciele władz miejskich Bydgoszczy i wojewody kujawsko-pomorskiego. Tak wyglądały pierwsze uroczystości najnowszego święta narodowego.

W uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Bydgoszczy wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych i samorządowcy. Byli, między innymi Anna Mackiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy i Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski. Złożenie kwiatów odbyło się na skwerze Inwalidów Wojennych pod obeliskiem upamiętniających powstańców warszawskich. Uroczystość odbyła się przy asyście honorowej wojska.

AK, największa konspiracyjna armia w Europie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który wypada 14 lutego, obchodzony był po raz pierwszy. Święto zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie.

"Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości" - podkreśla Instytut Pamięci Narodowej w komunikacie na ten temat.

Dalej, z notatki IPN: "14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Kolejnymi dowódcami Armii Krajowej byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 r., Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 r., Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 r. Dowódca Armii Krajowej podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. W ciągu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tys. osób."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski