Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica upamiętniająca redaktorkę i wydawczynię „Dziennika Bydgoskiego” odsłonięta [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wincentynę Teskową, które odbyło się w bydgoskiej Delegaturze IPN, miało bardzo uroczystą oprawę.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wincentynę Teskową, które odbyło się w bydgoskiej Delegaturze IPN, miało bardzo uroczystą oprawę. Dariusz Bloch
To był bardzo uroczysty moment. W środę (21 września) przy Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy odsłonięto tablicę poświęconą Wincentynie Teskowej, redaktorce „Dziennika Bydgoskiego”.

Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

od 16 lat

- Inicjatywa, by uhonorować w ten sposób tę działaczkę społeczno-polityczną, redaktorkę i wydawczynię „Dziennika Bydgoskiego” wyszła od IPN w Bydgoszczy - mówi Magdalena Basińska z Referatu Edukacji Narodowej w bydgoskiej Delegaturze IPN. - Nasza siedziba mieści się przy ul. Wincentyny Teskowej i to był dodatkowy impuls, by tę postać w ten sposób uhonorować. Tablica usytuowana została przy naszym budynku na małym pasie zieleni. Została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku.

W uroczystości uczestniczyli, m.in., dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wicewojewoda Józef Ramlau, Łukasz Krupa z Urzędu Miasta Bydgoszczy, Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty oraz przedstawiciele służb mundurowych. Tablicę poświęcił biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk.

Odsłonięcie tablicy poprzedziły dwa wykłady, które odbyły się w sali konferencyjnej im. Mariana Rejewskiego. Pierwszy z nich poświęcony znaczeniu polskiej prasy dla zachowania polskości Pomorza i Kujaw w czasie rozbiorów wygłosił dr Mateusz Maleszka. Drugi zatytułowany „Wincentyna Teskowa (1888-1957) - kobieta (nie)zwykła” wygłosiła Anna Nadolska.

Wincentyna Teskowa w listopadzie 1929 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była współwłaścicielką, administratorką i redaktorką „Dziennika Bydgoskiego”, który założył jej mąż Jan. Na wydanie pierwszych numerów przeznaczyła swój posag ślubny.

Bydgoska Delegatura IPN przypomina też, że po Polsce wędruje mobilna wystawa, która 14-16 września prezentowana była w Sejmie RP. W środę (21 września) zawitała do Nakła nad Notecią. Mieszkańcy mogli odwiedzić Mobilny Showroom, promujący gamingowy projekt edukacyjny ,,Gra Szyfrów”.

- To innowacyjna gra służąca nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej - przybliżająca grającym realia wojny polsko-bolszewickiej, pracę i dokonania polskich kryptologów - mówi Magdalena Basińska.

Łącznie wystawa odwiedzi 20 miast w całej Polsce, gdzie mieszkańcy, w szczególności młodzież, będą mogli za darmo zapoznać się z ,,Grą Szyfrów”. Finał projektu odbędzie się 28 października w Głogowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo