O planach tworzenia wspólnej administracji i księgowości w miejskiej oświacie pisaliśmy już w czerwcu i lipcu na łamach „Expressu Bydgoskiego”. Przypomnijmy: zmiany, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku zakładają likwidację kas w szkołach, przejęcie całej księgowości przez Bydgoskie Biuro Finansów Oświaty i rezygnację z systemu gotówkowego. Zamysł jest taki, aby rodzice uczniów płacili wyłącznie przelewem lub kartą za obiady, wyjścia do kina lub teatru. Z kolei dyrektorzy szkół mieliby płacić bezgotówkowo na przykład za wszystkie remonty, nawet te najdrobniejsze.
Centrum Obsługi Edukacji i Sportu w Białych Błotach zarządza księgowością
W gminie Białe Błota funkcjonuje Centrum Obsługi Edukacji i Sportu - samorządowa jednostka organizacyjna obsługująca księgowość i kadry w placówkach oświatowych oraz utrzymująca obiekty sportowe. Instytucja ta obsługuje Publiczne Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, Szkołę Podstawową im. Juliusza Verne’a w Białych Błotach, Szkołę Podstawową im. Ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie oraz Gminne Przedszkole „Wróżka” w Białych Błotach.
Czytaj również:Księgowi nie pójdą na bruk?
- W szkołach na terenie naszej gminy nie ma kas, cała księgowość jest prowadzona u nas. W szkołach są oczywiście pobierane niektóre opłaty i w danej placówce są pracownicy odpowiedzialni za to, ale ostatecznie i tak wszystko trafia do COEIS - mówi Patrycjusz Migawa, kierownik COEiS.
Wspólna księgowość w jednym miejscu to jedno, ale jest jeszcze wspomniana kwestia rozliczeń bezgotówkowych.
Patrycjusz Migalski zapewnia, że jeśli chodzi o formę płatności, to COEiS jest otwarte na oczekiwania klientów i preferuje zarówno gotówkę jak i przelewy.
Więcej na ten temat: Rodzice mają słać przelewy
- Wiadomo, że dla naszej księgowości wygodniej jest otrzymać przelew, ale nie ma żadnego problemu żeby płatności odbywały się w tradycyjny sposób. Wiele osób woli w ten sposób uregulować mniejsze kwoty - mówi nasz rozmówca.
Różne formy płatności w białobłockich szkołach
Słowa kierownika Centrum Obsługi Edukacji i Sportu potwierdzają dyrektorzy szkół z terenu gminy Białe Błota, których zapytaliśmy o opinię w tej sprawie oraz o to, jakie płatności są realizowane w podległych im placówkach.
W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie przeprowadzono w tym roku eksperyment polegający na tym, że rodzice płacili przelewem za półkolonie. - To rozwiązanie się sprawdziło i w przypadku półkolonii, będziemy to kontynuować w kolejnych latach - mówi Mirosław Donarski, dyrektor ZS w Łochowie. - W półkoloniach uczestniczyło 150 dzieci. Gdyby każdy rodzic miał przyjść do szkoły, żeby wpłacać gotówkę, to nie byłoby to wygodne. Przelewy ułatwiły życie rodzicom i odciążyły pracę sekretariatu szkoły dodaje dyrektor.
- Wiem, ilu rodziców u nas nie ma w ogóle konta bankowego, przymuszanie ich do płacenia przelewem, sprawiłoby im duży kłopot - mówi Danuta Ferenstain, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne’a w Białych Błotach, i dodaje: - dajemy wszystkim możliwość wyboru, na przykład za obiady, które dostarcza zewnętrzna firma, można płacić gotówką i przelewem. Z kolei opłaty za wyjścia do kina czy teatru przechodzą przez konto bankowe rady rodziców, więc często są to raczej przelewy.
