Po wielu latach przepychanek z władzami centralnymi, w czerwcu tego roku dyrekcja i uczniowie International School of Bydgoszcz odetchnęli z ulgą. Podczas zakończenia roku szkolnego Bartosz Kownacki, sekretarz stanu MON, podpisał aneks do umowy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego - organem prowadzącym szkołę - dotyczący przekazania 7,5 miliona złotych na remont budynku byłego internatu Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Pestalozziego 18a. To właśnie tam w 2018 roku mają przenieść się dzieci oficerów NATO i inni młodzi bydgoszczanie pobierający naukę w ISB. Dotychczasowa siedziba w niewielkim budynku dawnego centrum kultury na Błoniu przysparza wiele niedogodności. - Brak sal. Uczniowie chodzą do szkoły na dwie zmiany. Licealiści kończą zajęcia nawet o godzinie 18. Nie mamy żadnej świetlicy, sal laboratoryjnych, zaplecza, a także ani jednej większej auli, nie mówiąc już o sali gimnastycznej - mówiła Imisława Górska, dyrektorka szkoły.
Przetarg na internat do kosza
W lipcu Uniwersytet Kazimierza Wielkiego ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na rozbudowę, przebudowę i termomodernizację dawnego internatu „budowlanki”.
Dziesięć dni temu nastąpiło tak zwane otwarcie kopert. Okazało się, że do przetargu stanęła tylko jedna firma - Allplan z Bydgoszczy. Za wykonanie niezbędnej dokumentacji i kosztorysu zażądała ponad 340 tysięcy złotych, czyli niemal dwa razy więcej niż przewidziała uczelnia. UKW zarezerwowało na ten cel jedynie 180 tys. zł.
Przetarg został więc unieważniony. - Zamawiający nie może zwiększyć kwoty na realizację zamówienia objętego przedmiotową procedurą do ceny złożonej oferty. Mając to na względzie, należy uznać, iż zachodzi przesłanka unieważnienia postępowania - czytamy w dokumencie sporządzonym przez kwestor UKW, Arlettę Szyińską.
Uczelnia będzie musiała rozpisać nowy przetarg. Nie wiemy, kiedy to nastąpi, czy uczelni uda się jednak podwyższyć kwotę na wykonanie projektu i czy nie wpłynie to na termin zakończenia inwestycji.
Jaka będzie nowa szkoła NATO?
W nowych murach, w szkole podstawowej i liceum będzie uczyć się około 260 - 280 uczniów. Powierzchnia użytkowa gmachu liczy 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, co sprawi, że warunki do nauki będą komfortowe. Obiekt zostanie dostosowany w pełni dla potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach. Budynek zostanie także wyposażony w windy umożliwiające uczniom dostęp do wszystkich kondygnacji budynku. W ramach inwestycji zostaną wymienione wszystkie okna i wykonana będzie nowa elewacja. Zagospodarowany zostanie przyległy teren.