- Wykonaliśmy ponad 8,2 miliona szczepień- powiedział podczas czwartkowej konferencji szef KPRM Michał Dworczyk. - Od początku tygodnia zarejestrowaliśmy 820 tysięcy nowych pacjentów zapisanych na szczepienia- dodał.
Pełnomocnik rządu do spraw szczepień, przypomniał, że dzisiaj ruszyły zapisy na szczepienia rocznika 1965. - Od północy na szczepienie zapisało się ponad 50 tysięcy osób z tej grupy- mówił.
- Nam wszystkim zależy, aby jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób- podkreślał Dworczyk. - Dzisiaj ruszyły pierwsze punkty szczepień drive-thru- dodał.
Szef KPRM tłumaczył, że łącznie napłynęło 686 zgłoszeń z samorządów w sprawie nowych punktów szczepień. Pozytywnie zweryfikowano 471.
Jednocześnie Dworczyk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu wystartuje 16 punktów pilotażowych powszechnych punktów szczepień. - Pierwszy punkt będzie w Legnicy- zapowiedział.
"Szczepionka Johnson&Johnson trafiła do Polski"
- Czwarta szczepionka Johnson&Johnson trafiła do Polski zgodnie z harmonogramem- poinformował Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak. Jak tłumaczył, Europejska Agencja Leków (EMA) "oceniła bezpieczeństwo i skuteczność tej szczepionki bez żadnych odstępstw na podstawie wyników badań klinicznych".
Cessak odniósł się do incydentów zakrzepowych, które wystąpiły w USA po podaniu szczepionki Johnson&Johnson. - EMA nie była zaskoczona tymi informacjami, dotyczącymi nietypowych zakrzepów krwi- stwierdził i dodał, że te przypadki są "ultrarzadkie". - W Stanach Zjednoczonych podano dotąd ponad 6,8 miliona dawek tego preparatu. Mieliśmy tam sześć incydentów, w tym jeden śmiertelny- wyjaśniał.
- Na ten moment EMA nie wprowadza żadnych restrykcji dla preparatu, do czasu oceny komitetu. Na podstawie dotychczasowych badań wciąż niemożliwym jest potwierdzenie konkretnych czynników ryzyka- mówił. Cessak tłumaczył, że "ryzyko zakrzepicy po przebiegu COVID-19 lub powikłań po tej chorobie wynosi 16,5 procenta. - To znacznie wyżej niż ryzyko związane ze szczepieniem, które wynosi 0,0004 procenta- mówił.
- Profil bezpieczeństwa tej szczepionki pozostaje pozytywny, a korzyści przewyższają wystąpienie ryzyka ewentualnych działań niepożądanych- dodał.
Szef KPRM Michał Dworczyk dopytywany o to kiedy ewentualnie mogłoby nastąpić uwolnienie rejestracji dla wszystkich, przyznał, że "mamy zbyt mało szczepionek, aby uwolnić rejestrację dla wszystkich". - Na horyzoncie widać moment, gdy szczepienia zostaną całkowicie uwolnione- mówił.
Zakażenia z ostatnich dni:
- 14 kwietnia- 21 283 przypadki, (99,9 tys testów)
- 13 kwietnia- 13 227 przypadków, (81,9 tys testów)
- 12 kwietnia- 12 013 przypadków, (58,4 tys testów)
- 11 kwietnia- 21 703 przypadki, (91,8 tys testów)
- 10 kwietnia- 24 856 przypadków, (105 tys testów)
- 9 kwietnia- 28 487 przypadków, (107,3 tys testów)
- 8 kwietnia- 27 887 przypadków, (111,5 tys testów)
- 7 kwietnia- 14 910 przypadków, (90,9 tys testów)
