MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna obchodzi 33. rocznicę powstania. Zdjęcia z uroczystości w Bydgoszczy

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Miejsce oficjalnych obchodów nie było przypadkowe. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy spoczywają m.in. Antoni Łoboda i Stefan Galiński. W chwili wybuchu II wojny światowej pełnili służbę na posterunku granicznym w niedalekim Zgnielewie
Miejsce oficjalnych obchodów nie było przypadkowe. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy spoczywają m.in. Antoni Łoboda i Stefan Galiński. W chwili wybuchu II wojny światowej pełnili służbę na posterunku granicznym w niedalekim Zgnielewie Dariusz Bloch
Uroczystości odbyły się w piątek, 17 maja na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. Straż Graniczna została powołana ustawą z dnia 12 października 1990 roku, a swoje funkcjonowanie rozpoczęła 16 maja 1991.

Aktualnie formacja ochrania ponad 3,5 tys. kilometrów polskiej granicy, z czego prawie 1,6 tys. przypada na odcinek zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W Straży Granicznej służbę pełni obecnie około 14,5 tysiąca funkcjonariuszek i funkcjonariuszy, ich służbę wspiera około 3 tysięcy pracownic i pracowników.

Regionalne obchody odbyły się na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. W uroczystości, oprócz funkcjonariuszy SG, wzięli udział także przedstawiciele Urzędu Miasta, policji, Straży Miejskiej, wojska, więziennictwa oraz Straży Pożarnej. Nie zabrakło uczniów szkół klas mundurowych, największą grupę stanowili reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Śmiłowie.

Miejsce oficjalnych obchodów nie było przypadkowe. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy spoczywają m.in. Antoni Łoboda i Stefan Galiński. W chwili wybuchu II wojny światowej pełnili służbę na posterunku granicznym w niedalekim Zgnielewie. Na początku niemieckiej agresji dzielnie stawiali opór agresorom. Aresztowani przez gestapo zostali postawieni przed sądem specjalnym w Bydgoszczy i skazani przez hitlerowców na śmierć. Antoni Łoboba został rozstrzelany 28 marca 1940 roku, z koli Stefan Galiński – jak wynika z niemieckiej dokumentacji lekarskiej – zmarł z powodu udaru w więzieniu w dniu 22 grudnia 1940.

- Stojąc w tym miejscu przychodzą mi na myśl słowa piosenki: „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie” – mówił Grzegorz Buczan, komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. - Wszyscy, bez względu na to, czy nosimy mundur, czy też nie, jesteśmy zobowiązani do jak najlepszego wykonywania swoich obowiązków. Od tego może zależeć życie innych. Chroniąc obywateli, granic oraz majątku państwowego pamiętajmy o historii i silnym poczuciu patriotyzmu. Wzorujmy się na bohaterach, którzy własną krwią dokumentowali przywiązanie do ojczyzny, czując się spadkobiercami idei, które głosili.

Siedziba Placówka Straży Granicznej w Bydgoszczy usytuowana jest w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy znajdującego się około 3 km od centrum miasta, na osiedlu Szwederowo, dlatego znany jest jako Port Lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo. Lotnisko obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu do miast europejskich oraz rejsy czarterowe i cargo zarówno w ruchu Schengen jak i Non Schengen.

Zasięg terytorialny Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy obejmuje 4 miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz oraz 19 powiatów ziemskich (144 gminy): aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, toruński, tucholski, wąbrzeski, włocławski, żniński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski