Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród chce uratować kuter - taki sam, jaki był na niszczycielu ORP Warszawa

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Dwa kutry Strzyż należące do Wód Polskich od kilkunastu lat stoją w Brdyujściu.
Dwa kutry Strzyż należące do Wód Polskich od kilkunastu lat stoją w Brdyujściu. Bydgoski Wyszogród
Stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród chce wyremontować jeden z kutrów typu Strzyż, taki sam, jaki był do dyspozycji dowódcy poradzieckiego niszczyciela ORP Warszawa. Dwie takie jednostki są w tej chwili w dyspozycji Wód Polskich, ale stoją na nabrzeżu w bydgoskim Brdyujściu.

Zobacz wideo: Tak pracują ratownicy w lotniczym pogotowiu w Bydgoszczy

od 16 lat

- Kutry dowodzenia czy jak to woli duże motorówki typu Strzyż, które między innymi były na niszczycielu ORP Warszawa służąc dowództwu - stwierdza Robert Szatkowski, prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród. - Wraz z grupą harcerzy chcielibyśmy jeden z nich przywrócić do użyteczności.

Kutry niszczeją

Dwa kutry niszczeją od kilkunastu lat na nabrzeżu w Brdyujściu. - Całe szczęście kadłuby są aluminiowe, co daje nadzieję na remont - stwierdza Szatkowski. Jednostki są teraz własnością Wód Polskich. - To oczywiście nie są kutry z ORP Warszawa, bo jeden z nich, jak ustaliłem, jest teraz prawdopodobnie na Wybrzeżu. - Mówi "Expressowi Bydgoskiemu" Robert Szatkowski. - Marzy mi się przywrócenie jednego z nich do stany pływalności. Silniki są podobno w magazynie, tyle że to radzieckie konstrukcje, więc delikatnie mówiąc są paliwożerne. Chodzi teraz o to, żeby dostosować kuter do obecnych standardów. Jako ciekawostkę dodam, że zgłosił się do nas człowiek, który serwisował tego typu kutry, wymieniał oszklenie, zajmował się wnętrzem. Myślę więc, że zaplecze techniczne będzie.

Promować historię

Stowarzyszenie chce, żeby razem pomnikiem Flotylli Oddziału Wydzielonego Wisła, który walczył z Niemcami w 1939 roku, jednostka promowała historię polskich marynarzy rzecznych. Teraz wszystko zależy od decyzji od życzliwości Wód Polskich.

Walki OW Wisła

Oddział Wydzielony rzeki Wisły (OW „Wisła”) – oddział Polskiej Marynarki Wojennej wydzielony pod koniec marca 1939 z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej i przebazowany na Wisłę. Od lipca 1939 bazą oddziału był port w Brdyujściu w Bydgoszczy, położony w miejscu ujścia Brdy do Wisły. W czasie kampanii wrześniowej podlegał Armia „Pomorze”. Dowodził nim komandor ppor. Roman Kanafoyski.

2 września 1939 okręty flotylli, stacjonując w Brdyujściu, odpierały nalot bombowców na most w Fordonie, rzekomo zestrzeliwując 3 niemieckie samoloty. 3 września okręty wzięły udział w przeprawie przez Wisłę pod wsią Strzelce Dolne oddziałów otoczonego i naciskanego przez wojska niemieckie 2 pułku szwoleżerów. Miały następnie uczestniczyć w przeprawie pod Świeciem wycofujących się oddziałów 9 i 27 Dywizji Piechoty, lecz nie doszło do tego na skutek - fałszywej, jak się później okazało - informacji o zajęciu Świecia przez nieprzyjaciela. 3 i 4 września okręty uczestniczyły w osłonie przed lotnictwem mostów w Toruniu. 6 września OWW został skierowany do Włocławka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo