- W pytaniu o możliwość archeologicznych na linii brzegowej Wisły chodziło nam o zbadanie miejsca, w którym Rosjanie w czasie II wojny światowej przekroczyli rzekę i miejsce okolicznych walk i pozostałości po walkach - uściśla Robert Szatkowski, prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród.
Jest czego szukać
W wniosku skierowanym do Wód Polskich mowa o odcinku, który liczy aż 6 kilometrów - w praktyce oznacza to poszukiwania od mostu Fordońskiego do miejscowości Strzelce Dolne.
Czy jest czego szukać? Pewnie tak. Niemieckie wojska ewakuując się przez Wisłę z Festung Thorn - twierdzy Toruń - nieco bardziej na północ - zostawiały po sobie masy sprzętu, znaki identyfikacyjne żołnierzy, odznaczenia... Rosjanie na pewno też.
Mącenie wody
Niestety, wniosek stowarzyszenia napotkał na opór ze strony Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który akurat tym rejonem i linia brzegową Wisły zarządza.
Po pierwsze RZGW nie jest - jak się okazuje - właścicielem wszystkich działek na wskazanym terenie. Po drugie ten teren to obszar chronionej strefy Natura 2000, więc trzeba uzyskać zgodę regionalnego dyrektora ochrony środowiska - czyli RDOŚ. Po trzecie - z punktu widzenia RZGW jest niedopuszczalne prowadzenie jakichkolwiek robót ziemnych w obrębie linii brzegowej a w tym „uszkadzanie urządzeń wodnych”. Po czwarte wg prawa - jeśli poszukiwania nie uszkadzają dna rzeki, można je prowadzić, inaczej - trzeba mieć zezwolenie. Uzyskanie stanowiska „rybackiego użytkownika obszaru” i Urzędu Żeglugi Śródlądowej jest kolejnym warunkiem. Tak samo jak takie poszukiwania, które nie spowodują „zmącenia wody i płoszenia ryb”...
Oczywiście całość musi się odbywać za wiedzą i zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Znaleziska były
- To jest, moim zdaniem, trudne do przejścia - mówi dr Wojciech Siwiak, archeolog, który prowadził prace w Wyszogrodzie.
Co dalej? - Wyszogród to czasy średniowiecza, znowu myślimy o akcji jak na polach Grunwaldu, aby zwołać poszukiwaczy i przeprowadzić badania pod okiem archeologa, bo na badania ze strony miasta nie ma co liczyć - mówi Szatkowski.
Ostatnio podczas badań w tym rejonie odkryto m.in. pięćdziesiąt grobów, zarysy chat, sporo bełtów kusz oraz klucz bogato zdobiony brązem i złoceniami.
Flash Info - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza
