Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na stopnie generalskie mianował 19 oficerów Wojska Polskiego. Jednym z nich jest płk Witold Bartoszek, od 2022 roku dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego. To ważny komponent Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, którego szefostwo znajduje się w grodzie nad Brdą. Dodajmy, że gen. brygady, który otrzyma bydgoszczanin, to pierwszy ze stopni generalskich.
Witold Bartoszek ma bogaty życiorys edukacyjny. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską w Poznaniu oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną i Akademię Bydgoską w Bydgoszczy. Jest ponadto absolwentem Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Poza granicami kraju także zdobywał wykształcenie - na Akademii Dowódczo-Sztabowej Wojsk Lądowych w Fort Leavenworth w USA.
Pracował m.in. w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych oraz w jednostkach NATO. Brał udział w misjach m.in. w Afganistanie, Iraku i Kosowie.
Posiada znajomość języka angielskiego wg STANAG 6001 na poziomie 4, a jego zainteresowania to m.in. sport, podróżowanie, dobra książka oraz historia współczesna.
5 stycznia 2022 roku, decyzją MON, płk Witold Bartoszek, został dowódcą 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Podczas uroczystości przejęcia obowiązków, nowy dowódca powiedział m.in.:
- Chciałbym, żebyście w codziennej działalności służbowej kierowali się dewizą, którą pozostawiam jako kierunkowskaz: „pracuj mądrze, a nie ciężko”. Wtedy nasze minimum to zrobić maksimum.
Jego kadencja na tym stanowisku potrwa do grudnia 2024 roku.
Termin „generał” pochodzi od łac. słowa generalis, czyli główny, nadrzędny. Został wprowadzony do obiegu w XVI wieku we Francji. W Polsce od XVII wieku, początkowo jako stopień dowódczy wojsk zaciężnych, później także na oznaczenie dowódców artylerii (generał artylerii).
W Polsce istnieją cztery stopnie generalskie w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych:
- generał (od 2002 roku; w latach 1951–1957 oraz 1973–1991 – generał armii) – stopień przewidziany dla szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;
- generał broni – przewidziany m.in. dla dowódców rodzajów sił zbrojnych i dowódców korpusów;
- generał dywizji – przewidziany m.in. dla dowódców dywizji;
- generał brygady – przewidziany m.in. dla dowódców brygad, zastępców dowódców dywizji, szefów zarządów.
Insygniami generała są gwiazdki na pagonach i czapce (odpowiednio od jednej do czterech) oraz wężyki generalskie tak na pagonach, jak i na otoku czapki. Dodatkowo na klapach marynarek i płaszczów znajdują się orzełki generalskie.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Szpak ma ładniejsze paznokcie niż niejedna kobieta?! "Od dawna budzi kontrowersje"
- Zenek Martyniuk to król, ale chałtur! Zakręcił palcem w reklamie, zgarnął kokosy
- Roksana Węgiel pokazała zdjęcia sprzed nocy poślubnej. Widać, że straciła głowę
- Wzruszający widok na grobie Wiesława Gołasa. Zadbali o to z żoną przed śmiercią