MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spóźnia ci się okres? Może grozić ci zawał serca lub migotanie przedsionków. Nieregularne miesiączki podwyższają ryzyko chorób serca

Monika Góralska
Monika Góralska
Długość cyklu ma znaczenie. Zbyt długie lub za krótkie cykle miesiączkowe wpływają na samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia kobiety.
Długość cyklu ma znaczenie. Zbyt długie lub za krótkie cykle miesiączkowe wpływają na samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia kobiety. freepik.com, nataliiachupryna/123rf.com
Masz za krótki lub za długi cykl miesiączkowy? Możesz być bardziej narażona na rozwój chorób serca i układu krążenia takich jak choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca i migotanie przedsionków. Do takich wniosków doszli naukowcy z Chin. Ich badania wykazały, że kobiety z nieregularnymi miesiączkami są dużo bardziej narażone na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego.

Spis treści

Spóźnia ci się okres? Może grozić ci zawał serca lub migotanie przedsionków

Wcześniejsze badania wykazały, że kobiety są dwa razy bardziej narażone na śmierć z powodu zawału serca. Z niedawno opublikowanego w Journal of the American Heart Association badania przeprowadzonego przez naukowców z Southern Medical University Nanfang Hospital w Guangdong w Chinach wynika natomiast, że kobiety mające nieregularne cykle miesiączkowe są również bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych w tym choroby wieńcowej, zawału serca, niewydolności serca i migotania przedsionków.

Zobacz także: Udar i choroby serca przez krwawiące dziąsła? Chcesz mieć zdrowe serce? Wylecz zęby

Naukowcy na czele z dr Huijie Zhang, profesorem na Wydziale Endokrynologii i Metabolizmu Szpitala Nanfang Southern Medical University przeanalizowali dane ponad 58 000 kobiet pochodzące z brytyjskiej bazy danych Biobank. Średni wiek uczestniczek wynosił 46 lat, a żadna z nich nie miała wcześniej chorób serca. W ciągu 12 lat obserwacji odnotowano 1600 zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Choroby serca częstsze u kobiet z nieregularnymi miesiączkami

Naukowcy po dalszej analizie odkryli, że uczestniczki z cyklami miesiączkowymi krótszymi niż 21 dni lub dłuższymi niż 35 dni miały o 19 proc. wyższe ryzyko chorób serca w porównaniu z kobietami o regularnych cyklach menstruacyjnych, a dodatkowo:

  • u uczestniczek z krótszymi cyklami menstruacyjnymi ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego było o 29 proc. większe, a ryzyko wystąpienia migotania przedsionków o 38 proc. większe,
  • u kobiet z dłuższymi cyklami miesiączkowymi ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego było wyższe o 11 proc., a ryzyko migotania przedsionków było o 30 proc. większe.

Okazało się również, że zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych było niezależne od innych czynników ryzyka, w tym palenia papierosów, wskaźnika masy ciała (BMI), poziomu cholesterolu, nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy typu 2.

Czytaj też: Tran nie jest tak zdrowy jak myślisz. Suplement zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Nie łykaj bez potrzeby

[Choroby sercowo-naczyniowe] są główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności kobiet na całym świecie, a odkrycia pomagają nam podnieść świadomość, że nieregularne cykle miesiączkowe mogą oznaczać więcej chorób serca. Nasze badanie sugeruje, że nieregularne cykle miesiączkowe były istotnie związane z wyższym ryzykiem migotania przedsionków, które może być wcześniej nieznanym czynnikiem ryzyka migotania przedsionków – powiedział dr Zhang w rozmowie z Medical News Today.

Miesiączka a choroby serca i nie tylko. Długość cyklu menstruacyjnego ma znaczenie

Prawidłowy cykl menstruacyjny średnio powinien trwać około 28 dni, ale może wahać się od 25 do 30 dni. O nieregularnych miesiączkach mówimy wtedy, gdy cykl menstruacyjny trwa krócej niż 24 dni lub dłużej niż 38 dni.

Do zaburzeń długości cyklu miesiączkowego może dojść pod wpływem wielu różnych czynników takich jak np.:

  • ciąża,
  • stres,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej, problemy z tarczycą,
  • okres okołomenopauzalny,
  • zmiana tabletek antykoncepcyjnych,
  • zażywanie niektórych leków,
  • za duży wysiłek fizyczny, nadmierne ćwiczenia,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS).

Nieregularne cykle menstruacyjne występujące przez dłuższy czas mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób takich jak osteoporoza, niedokrwistość z niedoboru żelaza czy rozrost endometrium. Natomiast wcześniejsze badania udowadniają, że wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych występuje u kobiet po menopauzie, co jest spowodowane zmniejszonym wydzielaniem estrogenu, który w okresie prokreacyjnym działa ochronnie na serce i układ krążenia.

Masz za długie lub zbyt krótkie cykle menstruacyjne? Zgłoś się do lekarza

Według ekspertów główną przyczyną nieregularnych cykli miesiączkowych jest natomiast zespół policystycznych jajników (PCOS).

To wielopłaszczyznowe zaburzenie, w którym pacjent ma hiperinsulinemię [lub] niewrażliwość na insulinę. [Osoby z PCOS] czasami mają podwyższony poziom wolnego testosteronu. Są narażeni na rozwój cukrzycy typu 2. A wszystkie te zaburzenia są związane z dyslipidemią i wszystkimi powikłaniami występującymi u diabetyka – wyjaśnił dr G. Thomas Ruiz, kierownikiem OB/GYN w MemorialCare Orange Coast Medical Center w Fountain Valley w Kalifornii, który nie był zaangażowany w badanie.

Dodatkowo osoby z PCOS są również narażone na rozrost endometrium, który może być zmianą przednowotworową i zwiększać ryzyko rozwoju raka endometrium. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy jak nieregularne miesiączki wpływają na ich ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie.

Jeśli zauważysz, że twoje cykle odbiegają od normy, koniecznie zgłoś to swojemu lekarzowi, który zaleci odpowiednie leczenie w celu ich wyregulowania. Dzięki temu możesz uniknąć nie tylko problemów z zajściem w ciążę czy ciężkich objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), ale również poważnych chorób w tym chorób serca i nowotworów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:
Prevention of Cardiovascular Disease in Women Journal of the American Heart Association

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Spóźnia ci się okres? Może grozić ci zawał serca lub migotanie przedsionków. Nieregularne miesiączki podwyższają ryzyko chorób serca - Strona Zdrowia

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski