https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spór o ulicę Nowomazowiecką w Bydgoszczy. Miasto chce wyburzeń, ale jest inny pomysł [wizaualizacje]

Wojciech Mąka
Rodzaj batalii o wygląd i przeznaczenie Nowomazowieckiej zaczął się pod koniec 2020 roku. To wtedy społecznicy skierowali do radnych apel - sprzeciwiali się budowie ulicy i chcieli wykreślenia inwestycji z budżetu.
Rodzaj batalii o wygląd i przeznaczenie Nowomazowieckiej zaczął się pod koniec 2020 roku. To wtedy społecznicy skierowali do radnych apel - sprzeciwiali się budowie ulicy i chcieli wykreślenia inwestycji z budżetu. SSRP
Budowa ulicy Nowomazowieckiej przez sam środek Bydgoszczy od lat budzi kontrowersje. Władze miasta koniecznie chcą ją zbudować, ale przy okazji trzeba będzie... wyburzyć 23 obiekty. Pojawiło się jednak inne rozwiązanie.

"Ulica miałaby przebiegać przez wnętrze kwartału ograniczonego ulicami Gdańska-Cieszkowskiego-Pomorska-Świętojańska. Jest to w tej chwili spokojny, zielony zakątek. Jeden z niewielu terenów zielonych w zachodniej części Śródmieścia. Urząd Miasta chciałby wylać tam ponad 1500 m2 asfaltu i skierować tam kilka tysięcy aut na dobę. Myślicie, że nie da się tego zrobić bo ulica Gdańska jest zabudowana pierzeją kamienic? Dla urzędników to żaden problem – chcą wyburzyć kamienicę na ulicy Gdańskiej. Serio" - pisze na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych. - "Żadnemu mieszkańcowi Bydgoszczy nie trzeba tłumaczyć szczególnego znaczenia ulicy Gdańskiej. Jest to wyjątkowa w skali kraju ulica będąca osią kompozycyjną bardzo dobrze zachowanego, zwartego zespołu zabudowy jakim jest bydgoskie Śródmieście. Jest ona wartościowa nie tylko ze względu na piękno poszczególnych kamienic ale także z powodu spójności całej kompozycji, którą tworzą również kamienice mniej okazałe. Nie wolno nam tego niszczyć lekkomyślnie burząc elementy tej kompozycji."

SSRP podkreśla, że ich stanowisko podzielają:

  • Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bydgoszcz
  • Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Cieszkowskiego
  • Społeczny Komitet Ulicy Świętojańskiej
  • MODrzew – Obywatelski Monitoring Drzew
  • Bydgoski Alarm Smogowy
  • Stowarzyszenie Samorządna Bydgoszcz

Zobacz również

Bydgoski ratusz trwa przy swoim

– Brak kontynuacji ulic powoduje, że Śródmieście źle funkcjonuje - uzasadnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

- Rejony ulic Bocianowo czy Kwiatowej wydają się dziś być odległym rejonem, nie są połączone z główną ulicą Śródmieścia, czyli Gdańską – uzasadniała dyrektor MPU. Wśród innych, wymienionych przez nią argumentów za realizacją inwestycji wymieniła m.in. stworzenie możliwości budowy nowego ciepłociągu, który ułatwiłby podłączenie do miejskiej sieci śródmiejskich kamienic - uznaje Anna Rembowicz-Dziekciowska.

MPU zmontowała nawet film - można go oglądać na kanale MPU na Youtube - w którym uzasadnia potrzebę takiego właśnie rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Make 6,000 dollar to 8,000 dollar A Month Online With No Prior Experience Or Skills Required.tyui Be Your Own Boss And Choose Your Own Work Hours..Thanks A lot Here…...... W­W­W.P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski