Zobacz wideo: Prognoza pogody na zimę 2020/2021
- Jest to nasza wspólna decyzja – oświadcza prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Społecznej Rady do spraw Estetyki Miasta Bydgoszczy. - Zawiesiliśmy działalność, ponieważ nasze ustalenia nie są realizowane przez urzędników. Ostatnio rozsierdziła nas wizualizacja Teatru Kameralnego. Pracowaliśmy nad tym projektem bardzo mocno a efekty nie są takie jakbyśmy chcieli. Zgubiono fajne elementy.
Możliwy kompromis?
Prof. Dariusz Markowski podkreśla, że decyzja rady nie jest jeszcze ostateczna i może zostać wznowiona. Na poprawę wzajemnych relacji liczy też bydgoski ratusz.
- Wszędzie, gdzie to możliwe kierujemy się uwagami rady, którą powołał sam prezydent. Z własnym ciałem doradczym chcemy rozmawiać bezpośrednio – prezydent na pewno poprosi o listę spraw, które zdaniem rady są realizowane inaczej niż postulowała – zapewnia nas Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy. - To niezbędne, żeby ustalić czy nie jest tak, że zdecydowana większość z nich to wytyczne służb konserwatorskich, które są niezależne od prezydenta miasta.
Działalność rady
Społeczna Rada do spraw Estetyki Miasta Bydgoszczy została powołana w 2013 roku.
- To ważny organ opiniodawczy i doradczy prezydenta Bydgoszczy. Dzięki niej udaje się kreować i poprawiać wizerunek miasta – czytamy na oficjalnych stronach Urzędu Miasta Bydgoszczy. - W jej skład wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji realizujących zadania w zakresie architektury, urbanistyki, gospodarki komunalnej, zieleni i drogownictwa.
Grono ekspertów, od siedmiu lat, opiniuje między innymi koncepcje zagospodarowania przestrzeni miejskiej w zakresie małej architektury, zieleni miejskiej, informacji wizualnej i reklamy, letnich kawiarenek i oprawy ważnych wydarzeń.
Członkowie rady wypowiadali się również na temat projektów wszelkich inwestycji mających wpływ na wizerunek miasta. Dzięki działalności rady wprowadzono w Bydgoszczy wiele rozwiązań, w tym tzw. kodeks reklamowy. Opinie i uwagi członków ekspertów pomogły znaleźć lepsze rozwiązania podczas prac projektowych nad lodowiskiem, nowym basenem „Astoria”, rewitalizacją Teatru Kameralnego czy rewaloryzacją parków.
Warto dodać, że w ostatnich latach miasto podjęło też szereg innych działań pozytywnie wpływających na wizerunek miejskiej przestrzeni.
- Zwiększona został pula dotacji na remonty konserwatorskie, nadzór budowlany wydaje decyzje nakazujące przeprowadzenie prac remontowych, przeprowadzono rewitalizację miejskich ulic i mostów na Starym Mieście, wprowadzono również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie. Przygotowywana jest też rewitalizacja budynków kluczowych dla wyglądu salonu miasta m.in. Młyna Rothera ze spichrzami, Teatru Kameralnego, Muzeum Okręgowego – podkreśla rangę rady UMB.
