Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczna rada estetyki miasta zawiesiła działalność po siedmiu latach

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Tak wyglądał Teatr Kameralny przed przebudową. Rezultaty prac nie satysfakcjonują członków rady do spraw estetyki, ponieważ znacząco odbiegają od wypracowanej koncepcji.
Tak wyglądał Teatr Kameralny przed przebudową. Rezultaty prac nie satysfakcjonują członków rady do spraw estetyki, ponieważ znacząco odbiegają od wypracowanej koncepcji. Tomasz Czachorowski/archiwum
Bydgoska Społeczna Rada do spraw Estetyki Miasta Bydgoszczy zawiesiła swoją działalność uznając, że wypracowane koncepcje nie są realizowane. Prezydent poprosi o przekazanie listy spraw, które zostały wykonane inaczej niż postulowała rada.

Zobacz wideo: Prognoza pogody na zimę 2020/2021

- Jest to nasza wspólna decyzja – oświadcza prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Społecznej Rady do spraw Estetyki Miasta Bydgoszczy. - Zawiesiliśmy działalność, ponieważ nasze ustalenia nie są realizowane przez urzędników. Ostatnio rozsierdziła nas wizualizacja Teatru Kameralnego. Pracowaliśmy nad tym projektem bardzo mocno a efekty nie są takie jakbyśmy chcieli. Zgubiono fajne elementy.

Możliwy kompromis?

Prof. Dariusz Markowski podkreśla, że decyzja rady nie jest jeszcze ostateczna i może zostać wznowiona. Na poprawę wzajemnych relacji liczy też bydgoski ratusz.

- Wszędzie, gdzie to możliwe kierujemy się uwagami rady, którą powołał sam prezydent. Z własnym ciałem doradczym chcemy rozmawiać bezpośrednio – prezydent na pewno poprosi o listę spraw, które zdaniem rady są realizowane inaczej niż postulowała – zapewnia nas Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy. - To niezbędne, żeby ustalić czy nie jest tak, że zdecydowana większość z nich to wytyczne służb konserwatorskich, które są niezależne od prezydenta miasta.

Działalność rady
Społeczna Rada do spraw Estetyki Miasta Bydgoszczy została powołana w 2013 roku.
- To ważny organ opiniodawczy i doradczy prezydenta Bydgoszczy. Dzięki niej udaje się kreować i poprawiać wizerunek miasta – czytamy na oficjalnych stronach Urzędu Miasta Bydgoszczy. - W jej skład wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji realizujących zadania w zakresie architektury, urbanistyki, gospodarki komunalnej, zieleni i drogownictwa.

Grono ekspertów, od siedmiu lat, opiniuje między innymi koncepcje zagospodarowania przestrzeni miejskiej w zakresie małej architektury, zieleni miejskiej, informacji wizualnej i reklamy, letnich kawiarenek i oprawy ważnych wydarzeń.
Członkowie rady wypowiadali się również na temat projektów wszelkich inwestycji mających wpływ na wizerunek miasta. Dzięki działalności rady wprowadzono w Bydgoszczy wiele rozwiązań, w tym tzw. kodeks reklamowy. Opinie i uwagi członków ekspertów pomogły znaleźć lepsze rozwiązania podczas prac projektowych nad lodowiskiem, nowym basenem „Astoria”, rewitalizacją Teatru Kameralnego czy rewaloryzacją parków.

Warto dodać, że w ostatnich latach miasto podjęło też szereg innych działań pozytywnie wpływających na wizerunek miejskiej przestrzeni.

- Zwiększona został pula dotacji na remonty konserwatorskie, nadzór budowlany wydaje decyzje nakazujące przeprowadzenie prac remontowych, przeprowadzono rewitalizację miejskich ulic i mostów na Starym Mieście, wprowadzono również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie. Przygotowywana jest też rewitalizacja budynków kluczowych dla wyglądu salonu miasta m.in. Młyna Rothera ze spichrzami, Teatru Kameralnego, Muzeum Okręgowego – podkreśla rangę rady UMB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo