https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia ma załatwić problem Bydgoszczy, Torunia i 15 ościennych gmin [zdjęcia]

Wojciech Mąka
Zakład termicznego przekształcania odpadów ma zostać zbudowany i oddany do użytku do końca 2015 roku. Ma pracować 24 godziny na dobę, rocznie będzie mogła unieszkodliwić ok. 180 tys. ton odpadów.

Postępują prace przy budowie spalarni odpadów w bydgoskim parku przemysłowym. Wczoraj pierwszy raz zaprezentowano wygląd powstającego za wielkie pieniądze obiektu. 




Zakład termicznego przekształcania odpadów ma zostać zbudowany i oddany do użytku do końca 2015 roku. - Mam nadzieję, że terminy zostaną dotrzymane - mówi Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta miasta.
<!** reklama>
Spalarnia powstanie na pięciohektarowej działce w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Zakład będzie miał liczącą ponad 19 tys. metrów kwadratowych powierzchnię zabudowy.
- Obiekt dobrze wpisze się w przestrzeń i infrastrukturę parku przemysłowo-technologicznego. Należy pamiętać, że głównym czynnikiem, który stanowi o wartości tego typu obiektów, jest technologia - mówi Lech Głowacki, prezes miejskiej spółki ProNatura, która jest inwestorem.
Przedstawiciele spółki zapewniali wczoraj, że prace nad realizacją inwestycji przebiegają zgodnie z harmonogramem.

W marcu planowane jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Roboty budowlane rozpoczną się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku.
Wykonawcą odpowiedzialnym za projekt i budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Bydgoszczy są włoskie firmy Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A.. Spalarnia ma pracować 24 godziny na dobę, rocznie będzie mogła unieszkodliwić ok. 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia i 15 okolicznych gmin.

- Dzięki instalacji samorządy objęte projektem spełnią unijne wymagania w zakresie ograniczenia składowania odpadów - podkreśla Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury.
Spalarnia ma produkować energię elektryczną - ok. 60 tysięcy megawatów i 800 tysięcy gigadżuli ciepła rocznie. Odpowiada to zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego osiedla. Spalarnia stanowić będzie majątek Bydgoszczy, wart blisko 500 mln zł. 

Zobacz galerię: Spalarnia ma załatwić problem Bydgoszczy, Torunia i 15 ościennych gmin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojciech
nawet jakby sie starala to wiele by nie wskurala w zwiazku z zachemem.zaklady byly na rowni pochylej.zwiazki zawodowe blokowaly inwestycje, konkurencja robila swoje, a na dodatek air products wycielo taki numer z tym zlamaniem umowy na dostawy aminy do zachemu.szkoda, ze tak sie stalo ale ona i tak by nie pomogla...
s
semson
Niech mi któs powie,ze spalarnie nie jest potrzebna?
do tego miasto zarobi kupe szmalu bo bendom nam płacic za swoje smieci wszyscy.
Dlatego cieszem się,ze nasz prezydęt podejmuje takie smiałe dycyzje i bda jednoczesnie o ochronem środowosika.
z
zaciekawiony
do tego czasu ProNatura padnie na pysk !!!!! bo co raz częściej słychać że nie będą już zajmować się wywozem śmieci. kto utrzyma kilkudziesięcio osobową rzeszę pracowników biurowych ???
r
razem nie lubimy ciemniak
Razem nie lubimy emerytki ale na szczescie odejdzie razem z szefem. Mam nadzieje.
t
tomek
PO odejściu z ratusza ?, tam będą toruńskie śmieci ... wszak tam był kiedyś Zachem firma dzięki której żyła, przez długie lata po przyjeździe a Torunia.Co zrobiła dla powstrzymania jej upadku???Co z budową metra ,które obiecała ?... będzie wcześniej czy później od spalarni??
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski