https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady dotyczące tekstyliów. Gdzie można je oddać lub wyrzucić w Bydgoszczy?

(AS)
Stare tekstylia nie powinny trafić w takiej formie na wysypisko, bo w czasie rozkładu zagrażają środowisku
Stare tekstylia nie powinny trafić w takiej formie na wysypisko, bo w czasie rozkładu zagrażają środowisku Archiwum
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące zużytych tekstyliów. Nie wolno wyrzucać ich do odpadów zmieszanych. W Bydgoszczy przyjmują je trzy PSZOK-i. Warto poddać je jednak recyklingowi, bowiem tworzone są z nich nowe przedmioty.

Tekstylia to wszelkiego rodzaju rzeczy wykonane z tkaniny lub dzianiny, pochodzenia naturalnego lub sztucznego. To różnego typu ścierki, firany, zasłony, koce, pościele, torby, buty, tapicerka samochodowa, tekstylia stosowane w szpitalach. Duża część nadaje się do ponownego wykorzystania.

Tylko nie na wysypisko!

Najgorszym rozwiązaniem jest wyrzucenie tekstyliów na wysypisko śmieci, gdzie zalegają latami, a rozkładając się, wydzielają toksyczne substancje, zatruwające powietrze, glebę i wodę.

Przede wszystkim warto się zastanowić, czy nie przydadzą się komuś innemu i spróbować dać im „drugie życie”. Na przykład stare koce, kołdry czy ręczniki można oddać do schroniska, które często potrzebuje tego typu artykułów dla zaopiekowanych zwierzaków. Ubrania czy buty, których już nie nosimy, możemy sprzedać albo oddać je za darmo: popytać w domach pomocy społecznej, samotnej matki czy dziecka, albo wystawić torbę z rzeczami przy śmietniku lub przed domem. Różne tekstylia można także wrzucać do pojemników PCK lub Caritas. Pracownicy segregujący rzeczy decydują, co z nimi zrobić dalej.

Oddaj w jednym z trzech PSZOK-ów

Co do zasady, od 1 stycznia 2025 r. zniszczone ubrania, buty oraz tekstylne elementy wyposażenia wnętrz nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Jest to wynik wdrożenia przepisów dyrektywy 2008/98/WE, które obowiązują w całej Polsce i mają na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz ich ponowne wykorzystanie w duchu recyklingu.

Tekstylia należy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W Bydgoszczy funkcjonują trzy takie miejsca, czynne codziennie w godz. 8-20, z wyłączeniem niedziel i dni świątecznych: ul. Ołowiana 43 (tel. 502 770 428), ul. Jasiniecka 7a - w środy zamknięty (tel. 502 770 452) i ul. Inwalidów 15 (tel. 502 770 531).

UMB

A może "podzielisz się ciepłem"?

Dodatkowo aktualnie w mieście trwa akcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej „Podziel się ciepłem”. Idea jest prosta: każdy może zostawić ciepłe ubrania, takie jak kurtki, płaszcze, swetry i czapki, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, a także zabrać odzież, jeśli jej potrzebuje. Przedsięwzięcie skierowane jest przede wszystkim do osób potrzebujących wsparcia - ubogich i bezdomnych - ale skorzystać może każdy, kto w danym momencie potrzebuje ciepłego ubrania.

Darczyńców prosi się jednak o przekazywanie odzieży kompletnej, czystej i w dobrym stanie - nie należy zostawiać odzieży letniej ani zużytej. Lokalizacje: ul. Ogrodowa 9 - MOPS, ul. Toruńska 272 - MOPS, ul. J. Porazińskiej 9 - Dział Pomocy Środowiskowej nr 4, ul. Kapuściska 10 - Dział Pomocy Środowiskowej nr 6, ul. Czerkaska 22 - Dział Pomocy Środowiskowej nr 1, 2, 3, ul. Jesionowa 24 - Parafia Bożego Ciała, ul. B. Śliwińskiego 12 - BORPA.

Recykling jest dobry na wszystko

Warto dodać, że zużyte i nienadające się już do noszenia tekstylia mogą jednak wciąż być użyteczne… Obecnie można je przerobić na wiele przydatnych artykułów.

Tworzone są z nich ścierki do mycia i polerowania, wykorzystuje się je w budownictwie i motoryzacji, jako czyściwo przemysłowe (z nylonowych rajstop). Ze zniszczonych swetrów produkuje się dywany, wełnę można też wykorzystać do wykonania izolacji samochodowej. Dżinsowe ścinki nadają się do przerobienia na okładki książek, plandeki samochodowe czy bannery, zamieniają się także w torby. Bawełna może zostać wykorzystana do produkcji wysokiej jakości papieru. Odpady służą jako wypełniacze siedzeń czy materiał do wytworzenia tapicerki. Stara odzież przerabiana jest na proszek, z którego powstaje kompozyt rewelacyjnie zastępujący drewno. Tekstylia można też przerobić na paliwo alternatywne (RDF).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski