Zobacz wideo: Ochrona pszczół na terenach miejskich. Bydgoszcz realizuje projekt BeePathNet
Podczas "Słodkiego dnia pszczół", który odbył się w sobotę, 7 sierpnia, w CH Focus w Bydgoszczy, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się, jak wygląda praca pszczelarza i jakie są zwyczaje pszczół. Świat tych owadów przybliżyła mieszkańcom także pszczela wystawa, która stanęła na placu eventowym centrum. Dla najmłodszych przygotowany został kącik artystyczny, balonowe zoo i stanowisko edukacyjne młodego ekologa. Dorośli wspólnie z dziećmi wykonywali świece z pszczelego wosku. Mieli też okazję skosztować różnych rodzajów miodów. Dodatkowo, dla gości udostępniona została gra planszowa oraz ekokoło. Za udział w konkurencjach uczestnicy otrzymali ekologiczne nagrody.
Ponad 360 tys. pszczół w bydgoskim Focusie
CH Focus w Bydgoszczy jest elementem pszczelej ścieżki, utworzonej w ramach międzynarodowego projektu BeePathNet. W 2019 r. na dachu galerii zamieszkało w pasiekach 360 tysięcy pszczół. W sześciu ulach owady znalazły schronienie i warunki do rozwoju, co zaowocowało w ubiegłym roku zbiorem 90 kg wielokwiatowego miodu. Celem projektu BeePathNet jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich oraz poprawa warunków bytowych owadów zapylających. W Bydgoszczy prowadzony jest od 2018 roku.
- Przez dwa lata wraz z innymi podmiotami zaangażowanymi w akcję uświadamialiśmy i edukowaliśmy. Dzięki temu w Bydgoszczy stale przybywa tych małych owadów zapylających. To nie tylko ekologiczna moda, ale przede wszystkim uzasadnione działanie na rzecz ochrony przyrody – podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
