https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

21 marca to Dzień Kolorowej Skarpetki. Trisomiaki mają swoje święto

Adam Szczęśniak
Opracowanie:
Jeden z małych gości chciał koniecznie sprawdzić, czy "fryzura" marszałka Piotra Całbeckiego jest idealna.
Jeden z małych gości chciał koniecznie sprawdzić, czy "fryzura" marszałka Piotra Całbeckiego jest idealna. Mikołaj Kuras dla UMWKP
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Urząd Marszałkowski przygotował z tej okazji dwa ciekawe wydarzenia.

O tym dniu mówi się, że to dzień kolorowej skarpetki. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary), okazujemy swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Trochę śmiechu, trochę wzruszeń

Na zaproszenie radnej województwa Anny Niewiadomskiej Urząd Marszałkowski odwiedziła grupa podopiecznych bydgoskiej Fundacji Trisomiaki, z którymi spotkali się marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Podczas spotkania odbyła się krótka lekcja na temat roli i znaczenia samorządu województwa dla budowania rzeczywistości społecznej regionu, w tym dla tworzenia warunków dla rozwoju osobistego osób z niepełnosprawnościami.

Wcześniej goście z zainteresowanie obejrzeli miniwystawę prac plastycznych nadesłanych na konkurs Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, eksponowaną w hallu Urzędu Marszałkowskiego. Zwiedzili też urząd, gabinet marszałka i salę plenarną. Było czasami zabawnie, a czasami wzruszająco...

Wspólne wsparcie włodarzy

Z kolei w Bydgoszczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczył w poświęconym obecności osób z zespołem Downa w przestrzeni publicznej uroczystym spotkaniu w bydgoskim Pałacu Młodzieży.

Spotkanie zorganizowało środowisko skupione wokół lokalnej inicjatywy społecznej „Dziecięce Graffiti” pod przewodnictwem dyrektora Piotra Częstochowskiego, a obok wsparcia UMWKP, imprezie patronowali także wojewoda Michał Sztybel i prezydent Rafał Bruski (reprezentowała go Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent miasta).

Bogaty program w weekend

W programie były projekcje filmów pt. „Mój brat goni dinozaury” i "Downtown - Miasto Downów” oraz teledysku „Jestem”, panel dyskusyjny na temat powielanych w przekazach medialnych, przede wszystkim w kinie, wizerunków osób z trisomią 21, z udziałem m.in. lekarzy i krytyków filmowych, a także wspólne zdjęcie, tort, catering, rozmowy kuluarowe, sesja zdjęciowa indywidualna i na obrotowej platformie.

W ramach inicjatywy „Dziecięcego Graffiti” w piątek o godz. 10.00 przewidziano uroczystą mszę w katedrze z udziałem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka, a w sobotę w siedzibie UKW przy ul. Chodkiewicza warsztaty dla osób z zespołem Downa przygotowane przez Wydział Pedagogiki.

Dla chętnych wyjazd w niedzielę do Sanktuarium w Licheniu, a tam obok mszy, możliwość zwiedzania Sanktuarium z przewodnikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski