https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sierżant MO zamiast marszałka? [KRONIKA BYDGOSKA]

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Jarosław Reszka Filip Kowalkowski
Po opublikowanej w „Expressie” rozmowie z Markiem Jeleniewskim pięknie się nam rozwinęła publiczna dyskusja na temat patrona dla stadionu żużlowego. Niestety, „pięknie” odnosi się do liczby głosów na redakcyjnej stronie internetowej i portalach społecznościowych.

Zobacz galerię: Stadion Polonii Bydgoszcz
Ilość nie przechodzi w jakość, zwłaszcza gdy autorzy strzelają inwektywami schowani za nickami. Dorzucę więc swoje trzy grosze – pod nazwiskiem, a więc z duszą na ramieniu, że ktoś mi wytknie, że w piątej klasie widział mnie na zbiórce komunistycznej przybudówki – ZHP.

Przeczytaj:

Rozmowa z prof. Markiem Jeleniewskim

Odpowiem najpierw zdziwionym, którzy nie widzą związku między motocyklem a marszałkiem Piłsudskim, którego imię nosił stadion Polonii przed wojną i do którego część bydgoszczan chce teraz powrócić. Rzeczywiście nie znalazłem informacji o tym, że marszałek ścigał się kiedyś na motorach. Z drugiej strony, nieprawdą jest, co mówiono po wojnie: że zapatrzony w zad swej kasztanki, był wrogiem postępu. Ba, zdziałał coś także w sprawie motocykli. Pod koniec jego rządów powstał nad Wisłą cud maszyna, z której mogliśmy być dumni przed całym światem i która w 1933 r. trafiła do produkcji. Był to Sokół – najpierw model 1000, a potem jeszcze lepszy Sokół 600 (dwa sokoły w ramach promocji wjechały aż na Kasprowy Wierch).
Bliski kresu życia marszałek zaczął też korzystać z niezwykłej limuzyny służbowej. To wyprodukowany w 1934 r. opancerzony cadillac. Auto, budzące pożądanie koneserów niczym klacz „Lotna” z opowiadania Żukrowskiego, przeszło niezwykłe koleje losu. Po śmierci Piłsudskiego cadillaca używał prezydent RP Ignacy Mościcki. Dostojny pojazd woził dostojnych gości Rzeczypospolitej, m.in. króla Rumunii Karola II. Później znów trafił w ręce marszałka – niestety, nie Polski, lecz III Rzeszy – Hermanna Göringa. A po wojnie rozbijali się nim ubecy, którzy auto zniszczyli. Pieczołowicie odrestaurowano je dopiero dwa lata temu. Co ciekawe, stało się to z inicjatywy prezydenta Komorowskiego, którego prawicowi piewcy chwały Piłsudskiego odsądzają dziś od czci i wiary.

Przeczytaj również:

Rozmowa z Jerzym Derendą, prezesem TMMB

Wśród wielu niezbyt przemyślanych opinii, jakie w Internecie wyrażono na temat patrona dla stadionu Polonii, znalazłem jedną, która przypadła mi do gustu. „Bydziak” napisał tak: „Obecny stadion nie powinien mieć niczyjego imienia. Ruina, jaką się stał przez lata zaniedbań, byłaby obrazą dla patrona. Stadion należy najpierw wyremontować, a następnie nadać imię zasłużonego dla Polonii i tragicznie na nim zmarłego Mieczysława Połukarda”.

Nie jestem tylko pewien, czy Połukard przeszedłby weryfikację sędziów moralnych, lubujących się w krytycznym studiowaniu biografii. Otóż gdy kończyła się wojna, 14-letni Mietek, oddzielony od matki, poprosił o pomoc… sowieckich żołnierzy. Ci zabrali go ze sobą, w wyniku czego chłopak zakończył wojnę w mundurze 581. Pułku Armii Czerwonej. A gdy po kolejnych 10 latach trafił do ówczesnej Gwardii Bydgoszcz, to oczywiście został milicjantem. Następne kilkanaście lat przepracował w wydziale łączności Komendy Wojewódzkiej MO, choć głównym zajęciem sierżanta Połukarda była jazda na motocyklu. Był wybitnym zawodnikiem, wiernym klubowi do końca. Walcząc w barwach Polonii, stracił nogę, a trenując jej młodzież, stracił życie. Kim więc jest Połukard dla współczesnego patrioty: zdrajcą czy bohaterem?

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bielik
Dwa Sokoły w ramach promocji wjechały na Kasprowy Wierch. To zmieściły się za jednym razem do wagonika?
a
aNtek
Używam tego nicka od 10 lat i nie zmieniam.
Mieczysław Połukard mimo milicyjnej przeszłości za którą od czci i wiary czarni lewacy z pod znaku PiSu zapomnieć by chcieli o bydgoskim bohaterze. Ja jednak uważam że Mieczysław Połukard swoimi osiągnięciami na torze zasłużył na miano patrona naszego stadionu w ruinie za sprawa ostatnich prezydentów Bydgoszczy. Apeluję do Rady Miasta Bydgoszczy o uchylenie uchwały o nadaniu imienia naszemu stadionowi kontrowersyjnego Piłsudskiego.
c
czytelnik
Reszka ty masz jakiś bul. POmysl, pierdni i za nekrologi.
Z tym Gollobem to jak Filip z konopi żeś wypalił.
Czasami lepiej milczeć niż udowadniać swą głupotę.
Czemu nie nazwać stadionu im Rafała Bruskiego. Tez ma zasługi i zapisze się w historii klubu.
c
czytelnik
Dziennikarz Reszka też musi być swój bo broni SB i MO
I niech przestanie pisać o harcerstwie i Polonii To się źle kojarzy
a
anty- sanacja
Ja tez bardzo nie zycze sobie widziec nazwiska Pilsudskiego na szyldach nie tylko stadionu ale takze czegokolwiek innego w Bydgoszczy. On zniszczył nasza młodą demokracje w 1926 tak jak obecnie probuja ja niszczyc, cale szczescie w o wiele bardziej nieudolny sposob prezes Kaczynski. Rezim sanacyjny dawał przywileje ciemnemu, wstecznemu klerowi, przesladowal Zydow ( słynne numerous casus na Uniwersytetach), notorycznie łamał Konstytucje z 1922- słynny process brzeski, oboz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej, prześladowanie PSL i innych stronnictw demokratycznych, usunięcie niewygodnych politycznie generałow jak Sikorski czy Haller albo Dowbór- Mośnicki na korzyśc strategicznych miernot jak Rydz- Smigły lub dandysów jak gen. Wieniawa- Długoszewski. Piłsudski takze gnębił mniejszosci narodowe i przez to jest pośrednio odpowiedzialny za masakrę wołynską oraz jego polityczny spadkobiercy doprowadzili Kraj do katastrofy we wrzesniu 1939. Ludzie z zachodniej Polski, byłęgo zaboru pruskiego, wychowani w tradycji europejskiej, pruskiej , w tradycji pruskiego panstwa prawa a nie ruskiej autokracji i zamordyzmu w swojej wiekszosc nie lubili Pilsudskiego i jego tzw. sanacji przed 1939 bo jako Europejczycy a nie wschodni motłoch z Kresow Wschodnich wiedzieli ze ta droga prowadzi donikąd, do katastrofy. NIestety poniewaz ogromna wiekszosc Polakow i polskiego terytorium przed 1939 wyszła spod ruskiego zaboru nie mieli wowczas Pomorzanie, Kujawiacy i Wielkopolanie oraz Slązacy siły przebicia. Wiekszosc Narodu przywykła bowiem do zamordyzmu wschodniego i popierała Piłsudskiego jako nowego cara bo nie znali i nie przywykli do ucywilizowanej demokracji parlamentarnej.
T
Tomek
Jeśli panu Jarosławowi chodziło o ośmieszenie kandydatury J. Piłsudskiego, to mu się udało. Bo to, że za jego rządów skonstruowano motocykl jest co najmniej śmiesznym argumentem.
I jako żywo, nie było w dyskusji ani jednego MERYTORYCZNEGO argumentu przemawiającego za tą kandydaturą. No bo faktem jest, że dla naszego regionu Piłsudski zrobił bardzo niewiele.
s
szcurołap
a czy ten psor ławnik zarumienił się chociaż zdziebko , gdy bronił swoich praszczurów ?
d
druh 90+ 6 BDH
Nie ośmieszajcie się słoiki bydgoskie, swoimi pomysłami nazywania stadionu imieniem siepaczy milicyjno-ubowskich. Ten stadion został 3 Maja 1946 roku zbrukany Krwią Niewinnego Harcerza zamordowanego w czasie obchodów Trzeciomajowej Jutrzenki na nim strzałem, który padł skrytobójczo z okna wili na ul. Poniatowskiego, siedziby uboli. Dla zmazania tej hańby komunistów Stadion winien zostać nazwany Jego Imieniem przez Radę Miasta. Czuwaj !
n
nieuk
co to za profesor ? szkoly sredniej czy wyzszej ? shabilitowany czy tez nie
k
komuchom już dziękujemy
Niektórzy nie zrozumieli tekstu. Pałukard był sierżantem milicji. Teraz jasne dlaczego profesor Jeleniewski również dawny milicjant tak go bronił.
A
AT
M.POŁUKARD POWINIEN MIEĆ POMNIK NA STADIONIE POLONIA im. JÓZEFA PIŁSUDZKIEGO
A
AT
M.POUKART POWINIEN MIEĆ POMNIK NA STADIONIE POlONIA. NAIM.JÓZEFA PIŁSUDZKIEGO
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski