Zobacz wideo z drona: Rozbiórka starego wiaduktu na Armii Krajowej w Bydgoszczy (listopad 2022)

– Naszą intencją była przede wszystkim pomoc osobom starszym i słabszym. Wybraliśmy miejsca na podstawie informacji o naszych mieszkańcach. Wyszukiwaliśmy klatek, w których na wyższych piętrach mieszkają osoby, którym takie siedziska mogą się przydać – tłumaczy Barbara Bernasińska, prezes zarządu Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Jak dodaje, sam pomysł wyszedł od spółdzielni, a nie od mieszkańców. Nie było żadnej osoby, która zgłosiłaby się z podobnym problemem i proponowała montaż siedzisk. To inicjatywa własna pracowników. Na razie program jest w fazie testów. Osiem siedzisk pojawiło się w wybranych czteropiętrowych blokach bez wind przy ul. Fałata, Chołoniewskiego, Taczaka, Bortnowskiego i Kołobrzeskiej.
– Czekamy na sygnał od mieszkańców, by wiedzieć czy projekt ma sens. Chcemy przede wszystkim informacji zwrotnej, wiedzy czy nasi mieszkańcy faktycznie korzystają z siedzisk wchodząc na wyższe piętra. Być może przeprowadzimy ankiety wśród mieszkańców bloków, gdzie zamontowaliśmy siedziska, pytając co sądzą o tym pomyśle – wyjaśnia prezes.
Jeśli opinie będą pozytywne, PSM w 2023 roku będzie montować siedziska w kolejnych 4-piętrowych budynkach bez wind. Pomysłowi przyglądają się również inne spółdzielnie. W Bydgoszczy w wielu niższych blokach występuje podobny problem. Mieszkańcami najwyższych pięter często są osoby, którym poruszanie się ze względu na wiek lub stan zdrowia sprawia większą trudność.
Siedzisko nie zastąpi windy, ale może być dużym ułatwieniem. Zamontowano je na półpiętrach, między pierwszym, a drugim piętrem. – Przy wyborze wariantu kierowaliśmy się zoptymalizowaniem ceny w stosunku do jakości. Chcemy, żeby to był trwały sprzęt, więc nie wybieraliśmy najtańszego rozwiązania, bo pewnie można zrobić to mniejszym kosztem, ale siedziska nie będą wtedy tak solidne – uważa Barbara Bernasińska.