Spotkanie odbyło się 19 listopada (wtorek). Wziął w nim udział wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Lech Zagłoba-Zygler oraz radni Kazimierz Drozd, Maria Gałęska i Wojciech Bielawa. Zarząd FSM zwrócił uwagę na to, że w związku z przeniesieniem filii UMB oraz utworzeniem Centrum Kultury Fordon w budynku dawnej szkoły podstawowej przy ul. Gawędy 5, kierowane są do nich skargi i zapytania dotyczące zagwarantowania członkom spółdzielni dogodnego dojazdu oraz możliwości parkowania aut przy mieszkaniach zlokalizowanych w sąsiedztwie.
Miasto zna problem – wizytę na miejscu razem z radnym Kazimierzem Drozdem złożył Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Zarząd FSM, wychodząc naprzeciw oczekiwań mieszkańców, chce zamontować szlabany, które mogą ograniczyć swobodny ruch w tym rejonie. Zwrócił się do prezydenta Bydgoszczy o wyznaczenie terminu spotkania, aby móc jak najszybciej uregulować kwestie komunikacyjne na osiedlu Bajka.
Podczas zebrania z radnymi rozmawiano również m.in. o konieczności remontu ul. Fieldorfa „Nila”, zwiększenia zakresu monitoringu miejskiego w Fordonie, hałasie, jaki generowany jest przez linię tramwajową, budowie oświetlenia przy zejściu z ul. Hallera do ul. Gryfa Pomorskiego oraz terenów sportowych przy ul. Piwnika-Ponurego czy zmianie siedziby przedszkola przy ul. Pielęgniarskiej.
– Spotkanie uznajemy za bardzo owocne. Zarząd Spółdzielni zapewnił radnych o chęci współpracy dla dobra mieszkańców osiedla Fordon. Sądzimy, że dzięki wspólnemu działaniu, mamy większe szanse odpowiedzieć na potrzeby społeczeństwa, które nieustannie się zmieniają. Dużą wartością jest to, że obie strony mają bliski kontakt z mieszkańcami osiedla i mogą dzielić się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami – ocenili członkowie zarządu FSM.
Windy priorytetem
Prezes spółdzielni Zbigniew Sokół na spotkaniu poruszył kwestię przywrócenia darmowych big bagów, z których mieszkańcy korzystają podczas remontu. Aktualnie jeden worek kosztuje 375 zł. Wojciech Bielawa przekazał, że dyskutowano o tym na sesji Rady Miasta, ale nie ma poparcia dla tego wniosku.
Radni pytali z kolei FMS o likwidację płyt azbestowych w budynkach z wielkiej płyty (prezes zapewnił, że wywiążą się z obowiązku w terminie) czy montaż na balkonach w blokach fotowoltaiki (na ten temat mieszkańcy mają dowiedzieć się więcej na zebraniach środowiskowych).
– W tej chwili głównym celem spółdzielni jest modernizacja 86 wind w wysokich blokach. To ogromne przedsięwzięcie realizowane przy pomocy środków z BGK i PFRON-u w ramach programu Dostępność Plus – mówi Zbigniew Sokół.
Skala inwestycji jest tak duża, że spółdzielnia została doceniona. FSM otrzymała statuetkę „Laur dostępności”. To konkurs skierowany do m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które skorzystały z finansowania i zrealizowały inwestycje z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus.
