– Spotkanie było poświęcone koordynacji działań w odpowiedzi na agresję rosyjską na Ukrainę, jak również politycznym, ekonomicznym, społecznym i humanitarnym konsekwencjom ataku Rosji na naszego sąsiada – mówił minister Rau.
– W rozmowach z Sekretarzem Blinkenem podnieśliśmy najważniejsze kwestie wynikające z konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją a Ukrainą, jak również dla relacji dwustronnych i współpracy w ramach NATO oraz koordynacji działań politycznych w ramach OBWE – dodał.
Szef polskiej dyplomacji jednoznacznie podkreślił, że Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych spowodowanych niesprowokowaną bezprawną agresją.
– Sposób, w jaki Rosja prowadzi działania zbrojne ma na celu złamanie woli i oporu ze strony Ukrainy, poprzez ataki, które zastraszają ludność za pomocą ostrzału osiedli mieszkaniowych, elektrowni jądrowych oraz obiektów cywilnych są zbrodniami wobec prawa międzynarodowego i będą ścigane z całą determinacją – zapowiedział.
– Ukaranie zbrodniarzy wojennych musi być wzięte pod uwagę w czasie przyszłych negocjacji pokojowych. Polska będzie domagała się konsekwentnego ścigania zbrodniarzy wojennych. Jest to kwestia wspólnej pamięci ludzkiej – mówił minister. Ogłosił też powołanie przez Polskę centrum ds. dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie.
Rau zwrócił się do Rosji o powstrzymanie ataków na ludność cywilną, a do obu stron o przestrzeganie prawa humanitarnego oraz traktowania jeńców z godnością.
– Jako przewodniczący OBWE zwracam się o kontynuowanie tworzenia korytarzy humanitarnych które ułatwią ewakuację ludności cywilnej z oblężonych miast – powiedział.
– Agresja spowodowała kryzys humanitarny na niespotykaną skalę. Priorytetem jest organizowanie pomocy dla setek tysięcy, a wkrótce może i milionów uchodźców. Polska przyjęła ponad 700 000 uchodźców. Nadal będziemy ich przyjmować niezależnie od narodowości, rasy czy wyznania – zaznaczył Rau.
Antony Blinken: jesteśmy wdzięczni Polsce
– Dziękuje panu ministrowi jak zawsze za dobrą rozmowę, wymianę myśli. Spotykamy się w w bardzo pilnym momencie historii naszej długoletniej przyjaźni między naszymi krajami. Polska przeszła przez wiele wyzwań, a obecnie te same ideały które nas łączą – przywiązanie do pokoju, bezpieczeństwa, wolności – są szczególnie zagrożone – mówił Sekretarz Blinken.
– Polacy wiedzą jak ważna jest obrona wolności, tak samo jak Amerykanie i będziemy się trzymać razem wobec dokonanej bezprawnie i niesprowokowanej inwazji na Ukrainę – podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.
Jak ocenił, UE i OBWE, której przewodzi Polska, wykonują ogromną pracę, by zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie.
– Współpraca w dziedzinie obronności między Polską a USA jest bliższa niż kiedykolwiek, Stany Zjednoczone zwiększyły dwukrotnie obecność personelu wojskowego do 10 tys. – przypomniał Blinken.
Potwierdził również słowa prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział obronę terytorium Paktu Północnoatlantyckiego. – Będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO – zaznaczył.
– Polska jest wiodącym krajem odpowiadającym na kryzys humanitarny. Ludzie którzy tu przybywają na pewno znajdą tu schronienie. Administracja prezydenta Bidena zwróciła się do kongresu o kolejne 2,7 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce – mówił Sekretarz Stanu.
– Polska okazała hojność, przywództwo i zdecydowanie. Jesteśmy wdzięczni – podziękował Polakom Blinken.
