Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samurajskie miecze

Iwona Matusiak
Pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle postanowili przybliżyć mieszkańcom Japonię. Jej historię i tradycje. Tak powstała interesująca wystawa.

Pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle postanowili przybliżyć mieszkańcom Japonię. Jej historię i tradycje. Tak powstała interesująca wystawa.<!** Image 2 align=none alt="Image 222913" sub="Japonia to egzotyczny kraj, którego kulturę nakielanie mogą zgłębiać, odwiedzając wystawę w muzeum. Będzie ona czynna do pierwszych dni grudnia / Fot.: Tomasz Pasieka">

- Szukaliśmy czegoś, co byłoby czymś innym od tematyki pokazywanej dotychczas i wpadliśmy na pomysł zaprezentowania właśnie sztuki japońskiej, z którą wielu z nas ma do czynienia chociażby za pośrednictwem telewizji, ale mało kto mógł zapoznać się z nią na żywo - mówi Anna Sergott z nakielskiego muzeum.

Na najnowszą wystawę składają się obiekty pochodzące ze zbiorów wielkiego miłośnika sztuki japońskiej Macieja Płotkowiaka z Poznania, który jest po pierwsze kolekcjonerem tego typu dzieł, ale również wykonawcą replik dawnego uzbrojenia samurajów. Na co dzień tworzy on w swojej pracowni Kuniyasu, gdzie powstają głównie miecze i zbroje. Na wystawie zobaczymy więc zarówno oryginalne elementy, jak i odtworzone z wielką pieczołowitością kopie.<!** Image 3 align=none alt="Image 222914" sub="Fot. Tomasz Pasieka">

- Kiedy już wiedzieliśmy jaką tematykę zaprezentujemy, zaczęliśmy szukać muzeów czy placówek, które dysponowałyby tego typu zbiorami i w ten sposób, przez Internet trafiliśmy właśnie na pana Macieja - mówi Anna Sergott.

Na niecodziennej wystawie sztuki japońskiej, opowiadającej o japońskiej broni białej i jej elementach: katana, tsuba, a także japońskich mieczach i zbrojach zobaczyć można również wiele innych elementów uzbrojenia i nie tylko. Można również zapoznać się z historią i kulturą grupy wojowników, którzy już w XII wieku po cesarzu i panach feudalnych utworzyli najwyższą klasę w społeczeństwie.

Mieszkańcy Nakła mieli już okazję podziwiać nową wystawę „Samuraje. Rycerze dawnej Japonii” podczas jej wernisażu. <!** reklama>

Maciej Płotkowski do Nakła przyjechał z Poznania, gdzie mieszka na co dzień. Japonią interesuje się już od najmłodszych lat. Ma swoją własną pracownię „Kuniyasu”, którą prowadzi już od ponad 20 lat.

- W przypadku pana Macieja jest to tak wielka pasja i zamiłowanie, że właściwie aż trudno mówić w tym przypadku, że jest to hobby. Sam również wytwarza broń i zajmuje się tym już od lat - mówią pracownicy nakielskiej placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!