Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samo szczotkowanie zębów to za mało. Jak dbać o higienę jamy ustnej [PORADY]

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Zęby powinniśmy myć co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej szczotkować je po każdym posiłku
Zęby powinniśmy myć co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej szczotkować je po każdym posiłku 123rf
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzi do wielu chorób zębów, dziąseł i śluzówki. Na próchnicę choruje niemal każdy dorosły - badania prowadzone przez różne instytuty wskazują, że na tę chorobę uskarża się od 90 do 95 procent dorosłych i około 70 procent dzieci. Tylko połowa Polaków myje zęby dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Śnieżnobiałe zęby odsłonięte w promiennym uśmiechu to marzenie wielu osób. Choć biel jest najbardziej pożądanym kolorem naszego uzębienia, to warto wiedzieć, że naturalna barwa naszych zębów może być różna. Na kolor ma wpływ wiele czynników, jak skład chemiczny szkliwa, w który wchodzą fosfor i wapń, przejrzystość szkliwa czy kolor kości. Wszystko zależy od genotypu, a zdrowe zęby mogą mieć barwę od białej, poprzez żółtą aż do szarej. Jeśli chcemy rozjaśnić nasze zęby, powinniśmy udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie za pomocą licówek lub naświetlaniu specjalnymi lampami, osiągniemy pożądane efekty. Stosowanie wybielających past do zębów nie spowoduje zmiany koloru naszego uzębienia. Czynniki zawarte w takich kosmetykach, takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu najczęściej wchodzą w reakcję chemiczną ze szkliwem, rozjaśniając je, ale nie zmieniając koloru zębiny. Ponadto dzięki środkom ścierającym silniej mechanicznie czyszczą zęby, co często powoduje nadwrażliwość uzębienia.

Raz na pół roku odwiedź dentystę

Ważniejsze od koloru jest stan zdrowia naszych zębów. Warto dbać o nie, by wizyty w gabinecie stomatologicznym nie były dla nas drogą przez mękę. Profilaktycznie stomatologa powinniśmy odwiedzać co pół roku.
Każdy z nas wie, że zęby - by były zdrowe - muszą być czyste. Jak często i jak długo jednak je myć? Wystarczy zwykła szczoteczka, czy taka, która dzięki specjalnym gumowy wypustkom oczyści język? Jaką wybrać - twardą czy miękką? Czy do tego powinniśmy stosować nici dentystyczne?

Wystarczy mycie prawidłową techniką przez minutę, półtorej, by zęby były czyste.

Myć zęby powinniśmy co najmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem, a najlepiej, jeśli czyścić zęby będziemy po każdym posiłku. Uwaga - nie szorujemy zębów od razu, gdy wstaniemy od stołu. - Ze szczotkowaniem powinniśmy odczekać od 30 do 60 minut po zjedzeniu posiłku - mówi Alina Mitura. - W trakcie spożywania posiłku w jamie ustnej wydzielają się kwasy, które mają pomóc w trawieniu pokarmu. W tym czasie spada pH, przez co nasze zęby są bardziej wrażliwe. Szczotkowanie ich zaraz po posiłku może spowodować, że będziemy ścierać szkliwo, przez co zęby będą nadwrażliwe. Lepiej po posiłku przepłukać usta wodą, by pH wróciło do naturalnego poziomu. Obniżeniu poziomu kwasowości pomaga ślina, można więc - po wstaniu od stołu - sięgnąć po gumę do żucia, która pobudzi jej wydzielanie. Najlepiej, jeśli będzie to ta bez zawartości cukru.
Wiemy już, kiedy powinniśmy myć zęby, ale jak to robić prawidłowo? - Myjemy zęby, poruszając szczoteczką góra-dół. W ten sposób usuwamy resztki pokarmu i pozbywamy się bakterii - mówi nasza rozmówczyni. - Lepiej krócej myć zęby w odpowiedni sposób niż szorować je dłużej, ale nieprawidłowo. Wystarczy mycie prawidłową techniką przez minutę, półtorej, by zęby były czyste. I nie ma tu znaczenia, czy myjemy zęby zwykłą czy elektryczną szczoteczką. Najważniejsza jest technika.
Do higieny jamy ustnej warto wybrać taką szczoteczkę, która pomoże nam wymyć także język i dziąsła - tam też bowiem znajdują się bakterie, które odpowiedzialne są za rozwój próchnicy. Pamiętajmy, że jeśli włosie naszej szczoteczki zaczyna wyginać się na zewnątrz, to znak, że powinniśmy sięgnąć po nową. Stomatolodzy podpowiadają, powinniśmy wymieniać szczoteczkę co dwa, trzy miesiące i po każdej przebytej chorobie, w której w naszej jamie ustnej gromadziły się chorobotwórcze drobnoustroje.
Szczoteczki z miękkim włosiem powinny być stosowane przez dzieci i osoby z nadwrażliwymi dziąsłami. Uniwersalnymi są te z włosiem o średniej twardości, a szczoteczki z twardym włosiem polecane są osobom palącym papierosy.

Sięgnij po nici

W codziennej pielęgnacji jamy ustnej przydatne są także nici dentystyczne, które skutecznie pomagają usuwać resztki pokarmu po posiłku. Stomatolodzy zwracają uwagę, że nieprawidłowe użycie nici może podrażniać dziąsła. Początkowo prawidłowe stosowanie nici może także powodować krwawienie i ból dziąseł, jednak po kilku dniach organizm powinien się przyzwyczaić, a te objawy ustąpić.
Na rynku dostępne są różnego rodzaje nici dentystycznych: niewoskowane i woskowane (do stosowania po umyciu zębów), z fluorem (oferuje dodatkową ochronę przeciwko próchnicy), antybakteryjne, wybielające, z miętą (odświeża oddech) i wybielające). Nici oferowane są w trzech grubościach, by każdy mógł indywidualnie dostosować je dla siebie. Warto pamiętać, by przed zastosowaniem nici dentystycznej umyć ręce. Jeśli tego nie zrobimy, jest ryzyko, że przeniesiemy bakterie znajdujące się na dłoniach do ust. Prawidłowe czyszczenie powinno polegać na wykonywaniu ruchów góra-dół, a nie prawo-lewo. Nić powinna być cały czas napięta.

Jak używać nici dentystycznej?

  • Krok 1:

Urwij nić o długości 40-50 cm, owiń ją wokół środkowych palców, tak by między palcami zostało około 3 centymetrów nici.

  • Krok 2:

Używając kciuka i palców wskazujących napnij nić, i wsuń ją między zęby.

  • Krok 3:

Zagnij nić wokół zęba i ostrożnie przesuwaj ją w górę i w dół, schodząc do dziąsła. Czyszcząc kolejną szczelinę między zębami, odwiń nieużywany kawałek nici.

Myjąc zęby, warto także zadbać o język, na którym również znajdują się bakterie. Robić to można za pomocą szczoteczki do zęba ze specjalnymi wypustkami, specjalnych szczotek do języka, skrobaczek, przypominających jednorazowe maszynki do golenia lub szpatułek.

Złe nawyki niszczą stan naszego uzębienia

Destrukcyjny wpływ na stan naszego uzębienia mają złe codzienne nawyki. Uwaga, naszym zębom szkodzi zbyt częste ich mycie i zbyt mocne szczotkowanie, powodujące ścieranie się szkliwa oraz cofanie się dziąseł. Jeśli ktoś ma nawyk mocnego dociskania szczotki do zębów, powinien wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem. Zgubny wpływ na szkliwo ma woda z... basenu. Mocno chlorowana woda może powodować przebarwienia, erozję szkliwa oraz choroby przyzębia. Po wyjściu z basenu, oprócz umycia ciała, warto najpierw przepłukać usta bieżącą wodą, a potem je umyć szczoteczką. Problemy z zębami mogą mieć również fani piercingu. Badania przeprowadzone przez naukowców z Univeristy of Buffalo w Stanach Zjednoczonych, dowiodły, że aż 47 proc. wszystkich osób posiadających kolczyk w języku ma uszkodzone zęby. Kolczyk może powodować próchnicę, a nawet mechanicznie uszkadzać uzębienie. Fatalny wpływ na zęby (i nie tylko) mają gazowane słodzone napoje. Zawarty w nich cukier, kwasy fosforowy i cytrynowy oraz barwniki powodują erozję szkliwa, co w konsekwencji wywołuje próchnicę. Również białe wino jest na liście produktów, które działają niekorzystnie na szkliwo zębów - to dlatego, że ma wysoką kwasowość. Co ciekawe, czerwone wino zapobiega próchnicy. Stomatolodzy zwracają uwagę, że podpieranie brody powoduje, że zęby naciskają na siebie ze wzmocnioną siłą, a to niszczy ich powierzchnię. Podobnie negatywne skutki ma zgrzytanie. Do ust nie powinniśmy wsadzać palców, długopisów czy ołówków, nie powinniśmy dłubać paznokciami w zębach - w ten sposób wprowadzamy organizmu setki tysięcy bakterii, które niszczą zęby i mogą wywołać poważne choroby. Nadmierne żucie gumy powoduje nadwerężenie stawu skokowo-żuchwowego i powoduje przerost żwaczy, a to prowadzi do tego, że zęby się ścierają i łamią. Także podjadane między posiłkami szkodzi zębom - najczęściej bowiem posilamy się produktami o wysokiej zawartości cukru, batonikami, śmieciowym jedzeniem. Te produkty, które dają tylko chwilowy zastrzyk energii, są także pożywką, które rozwijają się w jamie ustnej. Zamiast tego, lepiej jest przegryzać naturalne produkty, orzechy, warzywa czy owoce (ale po nich warto pamiętać o przepłukaniu ust wodą, by pozbyć się naturalnych cukrów, które są w owocach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!